Wynalazki muzułmanów, bez których świat byłby zupełnie inny
W okolicach roku 1000 arabski lekarz Al Zahrawi wydał aż trzydziestotomową encyklopedię o praktyce medycznej. To właśnie z niej przez setki kolejnych lat czerpano wiedzę. Część jest aktualna nawet teraz. Al Zahrawi jest uznawany za ojca operacji, ponieważ to właśnie on wymyślił wiele procedur medycznych i narzędzi. Jako pierwszy opisał ciążę pozamaciczną i dziedziczną naturę hemofilii. Zmarł w 1013 roku.
Algebra
W przypadku matematyki wsławił się Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi. Jego prace rozpropagowały system dziesiętny i pozycyjny sposób zapisu liczb (pochodziły z Indii). Stworzył ujednolicone pojęcie liczb wymiernych i niewymiernych. Do tego był pierwszym, który zaczął stosować potęgi. Jest ojcem tablic funkcji sinus i tangens. Termin "algebra" pochodzi z jednego z jego dzieł, a "algorytm" to zniekształcona wersja jego nazwiska.
Wał korbowy
Wynalazł go Al-Dżazari w XI wieku. To element, bez którego obecne silniki spalinowe samochodów nie mogłyby istnieć. Wtedy używano go do systemu nawadniania. Przez wielu wynalazca jest nazywany prawdziwym geniuszem. Wszystko przez książkę, w której opisał sto urządzeń mechanicznych razem z instrukcjami, jak je zbudować. Często nazywa się go ojcem robotyki.
Wieczne pióro
Jego wynalazca nie jest znany. Wiadomo natomiast, że zażyczył go sobie w 953 roku egipski sułtan. Chciał mieć przyrząd do pisania, który nie będzie ciągle zostawiał plam na jego ubraniach i rękach. W odpowiedzi dostał narzędzie ze specjalnym pojemnikiem na atrament, który ściekał pod wpływem grawitacji na chłonący go papier.
Piękne ogrody
Pierwsze europejskie ogrody zawdzięczamy kulturze muzułmańskiej, która zawędrowała do Hiszpanii. Powstały w Toledo, a potem w Sewilli w XI wieku. Pierwotnie służyły po prostu hodowli i testowaniu nowych roślin w innym klimacie. Z czasem zaczęły stawać się miejscem odpoczynku i medytacji.
Szczepionki
Wbrew temu co się powszechnie uważa, nie wynalazł ich Ludwik Pasteur. Francuz był autorem tej na wściekliznę. Ale o wiele wcześniej dzieci w Turcji były szczepione przeciwko ospie. Szczepionki trafiły do Europy dopiero w 1724 roku, kiedy przywiozła je tam żona ambasadora Anglii w Stambule. Było to na kilkadziesiąt lat przed wynalazkiem Pasteura.
Architektura
Zapożyczeniem ze świata muzułmańskiego jest ostry łuk znany z gotyckich budowli. To dzięki niemu możliwe stało się budowanie wysokich wież. Ten rodzaj łuku jest o wiele bardziej wytrzymały od zaokrąglonego. Muzułmańskim wynalazkiem są też prążkowane sklepienia, rozety czy technologia budowy ogromnych kopuł.
Chemia
Jedną z najistotniejszych osób w historii chemii był Jabir ibn Hayyan. Często mówi się, że przekształcił alchemię w chemię. Na przełomie VII i VIII wieku poznał i opisał wiele procesów takich jak destylacja, skraplanie, krystalizacja, utlenianie, odparowywanie czy filtracja. Odkrył kwas siarkowy i azotowy. Opracował także perfumy.
Czeki
Teraz używa się ich bardzo rzadko, ale swojego czasu były niezwykle popularne. Wynalazcami tego środka płatniczego byli Arabowie. Dzięki niemu nie musieli wozić ze sobą pieniędzy czy kosztowności do płacenia. Wystarczyło wypisać czek, który można było później zrealizować w różnych miejscach.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.