Według deklaracji producenta, Smog Free Tower potrafi w godzinę oczyścić 3. tys. m szesc. powietrza. Mniej więcej jedna dzielnica miasta zostaje oczyszczona w ciągu jednego dnia. Urządzenie pobiera przy tym 1400 W mocy. Tyle "ciągnie" z gniazdka czajnik. - W krakowskim parku pozostanie przez dwa, może trzy miesiące. Rozpoczął się już jej montaż. Uroczyste jej uruchomienie jest zapowiadane na połowę lutego - informuje "Gazeta Krakowska".
W parku
7-metrowej wysokości wieża przez dwa miesiące będzie stała w krakowskim parku Jordana. Oczyszcza powietrze korzystając z technologii jonizacji - konstrukcja przyciąga i przechwytuje z powietrza groźne rodzaje pyłu tworzącego smog: PM2,5 oraz PM10. Twórcą Smog Free Tower jest Daan Roosegaarde, założyciel firmy projektowej o nazwie Studio Roosegaarde. Pierwsza konstrukcja stanęła w Rotterdamie, ostatnio takie wieże stawiano w Chinach.
Wizyta w Chinach
Konstruktor tłumaczy, że do opracowania wynalazku zainspirowała go wizyta w Pekinie. Mieszkając w hotelu na 32. piętrze widział tylko smog. Dzięki antysmogowej wieży powietrze w jej okolicy ma być czystsze o 75 proc.
Bank Śląski
Smog Free Tower sprowadził do Krakowa i zapłaci za jej działanie ING Bank Śląski. - Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo – jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza – "Gazeta Krakowska" cytuje Andrzeja Kuliga, zastępcę prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.
Zamknięte w żywicy
Zebrane pyły pod wysokim ciśnieniem zgniatane są przez ok. 3. minuty do małego sześcianu. Otoczony przezroczystą powłoką z żywicy trafia do biżuterii, jak kolczyki czy pierścionki. Można ją potem kupić. W każdym sześcianie są nieczystości z ok. 1000 m. sz. powietrza.