Zawał da się przewidzieć. Oto 8 objawów, których nie można ignorować
Nasilone zmęczenie może być powodem do niepokoju. Jeśli nie masz siły na wykonywanie codziennych czynności, a spadek energii dopada cię głównie wieczorem, przyczyną może być zbliżający się zawał.
Ból brzucha
Bóle brzucha, mdłości oraz wzdęcia to kolejne sygnały ostrzegawcze. Ból zwykle nasila się przy wysiłku fizycznym i ma charakter krótkotrwały. Na ten objaw skarżyło się 50 procent pacjentów.
Nadmierna potliwość
Ten objaw częściej dotyczy kobiet. Pacjentki zwykle skarżą się na uderzenia gorąca i intensywne wydzielanie potu podczas snu. Pocenie się nie jest zależne od temperatury powietrza w sypialni.
Bezsenność
Problemy z zasypianiem, przerwany sen i budzenie się nad ranem może zwiastować zawał w najbliższym czasie. Bezsenności często towarzyszy roztargnienie i uczucie niepokoju.
Płytki oddech
Duszności czy bezdech zwykle pojawiają się na 6 miesięcy przed atakiem serca. Jeśli nie możesz wziąć głębokiego oddechu i masz wrażenie niedotlenienia, jak najszybciej udaj się do lekarza.
Wypadanie włosów
Wypadające włosy mogą być kolejnym sygnałem, ze cierpisz na chorobę serca. Łysienie zwykle dotyczy mężczyzn po 50. roku życia, jednak zdarza się, że dotyka także kobiet. Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli włosy wypadają z potylicy.
Ból w klatce piersiowej
Ból w klatce piersiowej to najczęściej spotykany u mężczyzn objaw zbliżającego się zawału. U kobiet zdarza się rzadziej - odnotowano go u 30 procent pacjentek.
Nieregularne tętno
Zaburzeniom tętna często towarzyszą ataki paniki, szczególnie wśród kobiet. Nierówne tętno utrzymuje się zwykle od 1 do 2 minut. Może to prowadzić do zawrotów głowy i zmęczenia.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.