Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zwierzęta szpiegujące ludzi

1/10

Koty

Koty
(Pixabay.com)
2/10

Jastrzębie

Jastrzębie
(Domena publiczna)

Jastrzębie dla nikogo nie szpiegują, można ich najwyżej używać do sportu. Ptaki nie rozumieją, czym są międzynarodowe granice - stwierdził Shantanu Kumar. Prasa w Indiach szybko podchwyciła pomysł skrzydlatych szpiegów. W gazetach można było przeczytać, że "dziwnym trafem" wszystkie zakładają gniazda na masztach komunikacyjnych wojskowych baz. Kumar czytał i śmiał się. W rozmowie z BBC wyjaśnił, że ptaki, o których mowa, należały do arabskich szejków naftowych, którzy zabrali je do Pakistanu, by polować z nimi na dropie. I faktycznie, miały na sobie nadajniki radiowe. Założono je po to, by sokolnicy mogli je potem odnaleźć. Dobrze wytrenowany ptak jest niezwykle cenny i nikt nie chce ponosić niepotrzebnych kosztów.

3/10

Owady

Owady
(DARPA)

Naukowcy na usługach wojskowej agencji DARPA wyposażyli różne insekty w implanty służące do podsłuchiwania otoczenia. Miniaturyzacja poszła tak daleko, że na owadzie można zamontować elektrody (w mózgu), baterie i zdalnie sterowane kamery wideo. Operacji dokonuje się na ćmach czy żukach, gdy są jeszcze ukryte w kokonach. Dzięki temu rosnący organizm wchłania urządzenie.

4/10

Sępy

Sępy
(Eastnews/Israel Sun/REPORTER)

Szejk przestraszył się "żydowskiego szpiega" ze skrzydłami i zadzwonił i zgłosił sprawę na policję. W końcu egipskie media donosiły niewiele wcześniej, że Izrael wypuścił tresowanego rekina, by polował na turystów w kurortach. Dlaczego więc sęp nie mógł być szpiegiem? Strach udzielił się innym Saudyjczykom i z siedmiu sępów monitorowanych przez ornitologów zabito cztery.

5/10

Gołębie

Gołębie
(eastnews)

Jeszcze w 2006 r. prof. Beatriz de Costa używała w Kalifornii wytrenowanych gołębi z przyczepionymi mikroaparatami fotograficznymi, nadajnikami GSM i GPS oraz czujnikami skażenia powietrza. Zbierane przez nie informacje - nadsyłane SMS-ami trafiały na bloga. W 2008 r. wytrenowany gołąb przenosił kontrabandę do brazylijskiego więzienia Marilia. W Iraku gołębiami posługiwali się porywacze, by odebrać okup za porwanych ludzi.

6/10

Sokoły

Sokoły
(eastnews)

Podniebne polowania toczyły się w 1940 r. w Belgii, Holandii i na Bałkanach - czytamy na BBC.

"Sponsorem" projektu niemieckich gołębi-szpiegów był szef SS Heinrich Himmler. Po prostu rozumiał lepiej niż inni, jak zdolne mogą być te ptaki, gdy zaciągnąć je w kamasze. Brytyjskie sokoły "strąciły" i wzięły do niewoli przynajmniej dwa nazistowskie gołębie. Wojskowe akta wspominają, że jeńców zatrudniono przy "tworzeniu" kolejnych pokoleń brytyjskich pierzastych szpiegów.

7/10

Małpy

Małpy
(Fotolia)

Francuz był to wróg zajadły, nawet dla ludzi, którzy Francuza na oczy nie widzieli. Gdy francuski okręt wojenny rozbił się na wybrzeżu Hartlepool, jedynym ocalałym był dziwny włochaty stwór z wojskowym mundurze śmiertelnego wroga. Małpy też nigdy tam nie widziano, więc naturalnie uznano, że rozbitek to agent wywiadu i trzeba go zgładzić. I tak,biedny zwierzak, służący marynarzom za pokładowe źródło rozrywki, skończyłna stryczku po środku rybackiej wioski.

Inna wersja tej historii cofa wydarzenia do innego czasu i miejsca. Według badaczy szkockiego folkloru, źródłem legendy są faktycznie wydarzenia z Boddam, małej wioski koło Peterhead. Wieszanie francuskiej małpy miało mieć miejsce w 1772 r. Wieśniacy nie mogli złupić wraku. Dowodem ma być popularna wówczas przyśpiewka o losach zwierzęcego rozbitka. Historia nie związała się z Boddam, jak twierdzą historycy kultury, bo okoliczni mieszkańcy uważali ją za obraźliwą. Ci z Hartlepool mieli ją przejąć, bo wydała się im śmieszna. Małpka została po 200 latach maskotką lokalnego klubu piłkarskiego.

8/10

Rekiny

Rekiny
(Fotolia)

Marynarka wojenna szczególnie mocno liczyła na możliwość skorzystania ze zdolności rekinów do wyczuwania pól elektromagnetycznych. Co więcej, implant miałby pozwolić na odczytywaniu zmian w prądach oceanicznych, pola elektrycznego, czy zapachu w wodzie. Prototyp urządzenia opisano opisanow 2006 r. podczas konferencji Ocean Sciences Meeting na Hawajach. Prace nadal trwają, bo Pentagon chciałby mieć do dyspozycji oddziały rekinów-szpiegów, zdolnych wykrywać supernowoczesne łodzie podwodne.

9/10

Delfiny

Delfiny
(Fotolia)

Nie tylko delfiny da się wytrenować. Amerykańska marynarka wojenna ma specjalny program (NMMP) szkolenia ssaków morskich, w którym dla potrxeb wojska tresuje się m.in. lwy morskie. Delfiny służą w US NAVY dłużej, bo jeszcze od czasów wojny w Wietnamie. Używano ich też w wojnie w Iraku przy rozminowywaniu zatok i portów. Od 2009 r. oddział delfinów patroluje cieśniny koło bazy wojennej Kitsap-Bangor koło Seattle. Dbają, by do okrętów nie dostał się pod wodą żaden wrogi nurek. Gdy zauważą intruza, mają na swoich nosach głośne brzęczyki z światłem stroboskopowym. Mają nim uderzyć nurka w głowę i uciekać, bo reszta zajmują się już ludzie.

10/10

Wiewiórki

Wiewiórki
(Fotolia)

Szpiegujące wiewiórki miały mieć na grzbietach zaawansowane urządzenia podsłuchowe. Zatrzymano je na granicy.

Wybrane dla Ciebie
Kawa w zamrażarce? Tych sposobów na przechowywanie żywności nie znałeś
Larwy zwalczą plastik. Nowy pomysł naukowców
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Grób Voita i Horowianki celowo zdewastowany? Turysta pokazał zdjęcia
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić