Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie doliczyli się w tym roku o 117 więcej żubrów niż przed rokiem. W Bieszczadach żyje na wolności 668 żubrów. Do tego 10 kolejnych zamieszkuję zagrodę pokazową w miejscowości Muczna.
Największe stada liczą ponad 60 osobników. Zastępca krośnieńskiej dyrekcji ds. gospodarki leśnej, Marek Marecki, zwraca uwagę na dokładność podanych cyfr.
Monitoring stad prowadzimy przez cały rok, natomiast samo liczenie w wybranym dniu w marcu, zatem nie zachodzi obawa podwójnego odnotowania tych samych osobników - mówił Marecki.
Leśnik zauważa też, że po spadku populacji, związanym z gruźlicą w latach 2013-14, żubry rozmnażają się teraz bardzo chętnie. Jego zdaniem sprzyjają temu łagodne zimy i dostępność pożywienia. Jedak jak donosi portal Ministerstwa Nauki, istnieje groźba, że dalszy przyrost liczby zwierząt zagrozi "przegęszczeniem populacji".
Zobacz także: Żubry kontra wilki
Liczba żubrów w Polsce
Zdaniem prof. Wandy Olech, która kieruje projektem ochrony żubrów w Polsce nadmierna liczba tych zwierząt może doprowadzić do nowych chorób zakaźnych i konfliktów z lokalnymi mieszkańcami. Żubry przyczyniają się do szkód w uprawach rolnych, wciąż rośnie kwota odszkodowań wypłacanych dla rolników.
Krośnieńska dyrekcja Lasów Państwowych już w zeszłym roku podjęła decyzje o odstrzale pięciu zwierząt. Kolejnych siedem wyjechało do Rumunii, gdzie dołączyły do stad żyjących w tamtejszych górach.
Od końca II Wojny Światowej, kiedy żubry były na skraju wyginięcia, ich liczba systematycznie rośnie. Według danych Księgi Rodowodowej Żubrów, 31 grudnia 2018 roku w Polsce żyło 1820 osobników. Większość z nich przypada na polską cześć Puszczy Białowieskiej oraz Bieszczady.
Wolne stada tych krewnych bizona można spotkać też w innych miejscach kraju - np. na zachodnim Pomorzu czy w okolicach Augustowa. Według szacunków na świecie żyje około 7,5 tysiąca tych zwierząt, z czego większość przypada na Polskę oraz Białoruś.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.