Nieznani sprawcy zaatakowali w restauracji, klubie oraz w barze, w pobliżu stadionu, na którym w tym czasie przebywał prezydent. Francuska prokuratura podaje, że w atakach zginęło nawet 120 osób. Do budynku klubu La Batacla, w którym odbywał się koncert heavy metalowy weszło dwóch zamachowców i otworzyli ogień z kałasznikowów. Mężczyźni zastrzelili ponad 100 zakładników. Część z nich udało się uratować. Podczas szturmu oddziałów antyterrorystycznych śmierć poniosło dwóch terrorystów.
Zakładnicy w La Batacia opisywali sytuację na bieżąco poprzez media społecznościowe. Jeden z nich na facebooku ogłosił, że terroryści rozstrzeliwują zakładników jednego po drugim (fot u dołu).
Prezydent Francois Holland ogłosił stan wyjątkowy na terytorium całej Francji. Do odwołania zamknięte są granice francuskie. Jutro zamknięte będą też szkoły i uniwersytety w Paryżu.
"Okolica została natychmiast odcięta od reszty miasta przez przybyłych na miejsce policjantów i strażaków, którzy zjawili się natychmiast po strzelaninie. Według naocznych świadków napastnicy używali broni maszynowej" - czytamy na wp.pl.
Do wybuchu doszło również przy stadionie, na którym rozgrywał się w tym czasie mecz piłkarski Niemcy - Francja. Fani oraz piłkarze bardzo wyraźnie słyszeli wybuch. Po meczu przerażeni kibice zebrali się na murawie stadionu i nie chcieli wyjść w obawie o własne życie.
Z powodu ataków w MSW Francji wraz z prezydentem Francois Hollandem, premier Manuelem Vallsem i szefem MSW Bernardem Cazeneuve stworzyli specjalny sztab kryzysowy - podała agencja AFP, powołując się na źródła rządowe.
Przywócy innych krajów łączą się w bólu z rodzinami ofiar. "Jestem zszokowany wydarzeniami w Paryżu. Nasze myśli i modlitwy są z Francuzami. Zrobimy wszystko, co tylko możemy, by pomóc" - napisał na Twitterze David Cameron.
Prezydent USA Barack Obama określił zamachy w Paryżu "okropną próbą terroryzowania niewinnych ludzi". "To atak nie tylko na Paryż i Francuzów, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy" - powiedział w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu. Zapewnił też, że USA są gotowe dostarczyć Francji jakąkolwiek niezbędną pomoc. "Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem" - powiedział Obama.
*"Doniesienia z Paryża są wstrząsające. *Modlę się za miasto i za rodziny ofiar" - napisała Hillary Clinton na Twitterze.
"*Pełny szoku śledzę wydarzenia z Paryża. *Wyrazy solidarności i empatii z obywatelami i władzami Francji" - napisał na Twitterze Donald Tusk.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.