Do Wszystkich Świętych zostały już niecałe trzy tygodnie. Ze względu na epidemię Polacy wciąż nie wiedzą, czy będą mogli 1 i 2 listopada odwiedzić groby swoich bliskich. Jak twierdzi immunolog Paweł Grzesiowski, w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada cmentarze powinny być zamknięte, w szczególności w dużych miastach i w tzw. czerwonych strefach.
Dr Grzesiowski podkreślił, że zgromadzenia na cmentarzach mogą się przyczynić do rozprzestrzeniania koronawirusa. Immunolog uważa, że Polacy mogą pójść na cmentarze wcześniej, aby uniknąć zgromadzeń i nie zakazić się wirusem w tłumie. Rząd jak na razie nie wprowadził jednak żadnych dodatkowych obostrzeń związanych ze świętami listopadowymi.
Co na to wszystko Polacy?
Zapytaliśmy Polaków, czy uważają, że w związku z trudną sytuację związaną z koronawirusem należy wprowadzić nowe obostrzenia na czas Wszystkich Świętych.
Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że aż 60 proc. Polaków uważa, że ze względu na epidemię należy wprowadzić w Polsce dodatkowe obostrzenia na czas zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych.
Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania znajduje się w grupie wiekowej 45+ - to aż 70 proc. badanych.
Polacy bardziej się podzielili w kwestii zamknięcia cmentarzy na czas świąt listopadowych. 46 proc. ankietowanych uważa, że cmentarze w te dni powinny pozostać otwarte, a 41 proc. uznało, że cmentarze należy zamknąć.
Najwięcej zwolenników zamykania cmentarzy jest wśród osób po 45. roku życia. Aż 46 proc. badanych w tym przydziale wiekowym popiera zamknięcie cmentarzy (przy 42 proc. przeciwko).
Badani są także podzieleni w kwestii zakazu przemieszczania się w dniach 1-2 listopada. 46 proc. Polaków popiera taki zakaz, a 42 proc. się nie zgadza z takim pomysłem.
Czytaj także: Maseczki w sklepach. Polacy prawie jednomyślni [BADANIE]
Nota metodologiczna: badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1083 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 9 – 12 października 2020 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.