W ostatnim czasie w Polsce odnotowywany jest przyrost zakażeń koronawirusem. Choć 1 listopada cmentarze mają być otwarte, to rząd apeluje, by wizyty na grobach bliskich rozłożyć w czasie i tym samym uniknąć tłumów. Papież Franciszek wydał natomiast dekret, w którym ogłoszono, że także wierni, którzy w dniu Wszystkich Świętych nie odwiedzą zmarłych na cmentarzu, mogą uzyskać dyspensę.
W związku z kolejnymi rekordami zakażeń postanowiliśmy ponownie zapytać Polaków, jak zamierzają obchodzić w tym roku Wszystkich Świętych. By sprawdzić, czy ich plany uległy zmianie, porównujemy badania przeprowadzone dla o2.pl na panelu Ariadna w dniach 16-19 października oraz 23-26 października.
1 listopada. Rekordy zakażeń zniechęciły niektórych Polaków do wizyt na cmentarzu
Z nowego badania wynika, że 41 proc. Polaków 1 listopada nie pójdzie na cmentarz. To o 5 punktów procentowych więcej niż kilka dni wcześniej. Groby bliskich odwiedzi natomiast 31 proc. ankietowanych, czyli 5 p.p. mniej niż w poprzednim badaniu. 28 proc. nie podjęło jeszcze decyzji i wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (ta liczba się nie zmieniła).
Zdecydowana większość Polaków (66 proc.) w Dzień Wszystkich Świętych nie planuje spotkań rodzinnych. 21 proc. chce zobaczyć się wtedy z bliskimi. 13 proc. ankietowanych nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Spotkań rodzinnych najbardziej chcą uniknąć osoby po 45. roku życia.
Zapytaliśmy również Polaków o to, czy na czas obchodów Wszystkich Świętych powinno się w prowadzić dodatkowe obostrzenia. Twierdząco odpowiedziała połowa respondentów. To o 10 p.p. mniej niż we wcześniejszym badaniu. 34 proc. ankietowanych jest przeciwnych dodatkowym ograniczeniom, a 16 proc. wybrało wariant "trudno powiedzieć".
Większość ankietowanych (51 proc.) nie popiera zamknięcia cmentarzy 1 i 2 listopada. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 34 proc. osób. 15 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
46 proc. osób jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu poruszania się między miastami w Dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki. Takie obostrzenia popiera 40 proc. respondentów. 14 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1060 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Zobacz także: 1 listopada cmentarze będą otwarte. Minister Zdrowia apeluje o rozsądek (WIDEO)
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.