Sąd religijny w stanie Kano w północno-zachodniej Nigerii zdecydował, że 13-letni Omar Farouq jest winny używania wulgarnego języka w stosunku do Allaha podczas kłótni z kolegą, i skazał nastolatka na 10 lat więzienia.
Ten sam sąd skazał również 22-letnego piosenkarza Yahaya Sharif-Aminu na śmierć przez powieszenie po tym, jak został uznany winnym popełnienia bluźnierstwa przeciwko prorokowi Mahometowi w piosence, którą udostępnił na WhatsAppie w marcu.
Kara dla Farouqa „stanowi naruszenie afrykańskiej karty praw i dóbr dziecka oraz nigeryjskiej konstytucji”. Obrońca 13-latka Kola Alapinni poinformował, że 7 września złożył odwołanie od wyroku. Jednocześnie przyznał, że o skazaniu Farouqa dowiedział się przypadkowo, pracując nad sprawą muzyka.
Dowiedzieliśmy się, że zostali skazani tego samego dnia przez tego samego sędziego w tym samym sądzie. Oboje za bluźnierstwo. Na początku nikt nie mówił o Omarze, więc musieliśmy działać szybko, aby złożyć apelację. Bluźnierstwo nie jest uznawane przez prawo nigeryjskie. Jest niezgodne z konstytucją Nigerii - zaznaczył obrońca chłopca.
Matka 13-latka musiała uciec do pobliskiego miasta, gdy po aresztowaniu chłopca przed jej domem pojawiły się tłumy. "Każdy tutaj boi się mówić i żyje w strachu" - przyznaje Alapinni.
Skazanie 13-letniego Omara Farouqa na 10 lat więzienia jest błędne. Neguje to wszystkie podstawowe zasady dotyczące praw dziecka i wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, pod którymi podpisała się Nigeria - powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii.
UNICEF wezwał rząd Nigerii i rząd stanu Kano do pilnego przeglądu sprawy i zmiany wyroku. CNN skontaktowało się z rzecznikiem gubernatora stanu Kano w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało do tej pory żadnej odpowiedzi.