Jak podkreśla "Dziennik Wschodni", mediateka, nowy gmach zbudowany przy ul. Wojska Polskiego na potrzeby Biblioteki Miejskiej w Puławach, oferuje 4 tys. mkw powierzchni użytkowej. To jeden z największych i najnowszych obiektów tego rodzaju w Polsce.
Nie jest to zwykła biblioteka, jest ona uszyta na miarę czasów. Jest elektronika, systemy biblioteczne, czytniki RFID. Bibliotekarze będą mieli zautomatyzowane sczytywanie oddawanych i wypożyczanych książek. Będą oczywiście samoobsługowe miejsca dla czytelników. Będzie można samemu wypożyczyć książkę i oddać ją do wrzutomatu - mówił Krzysztof Szczepański z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Puławy, cytowany przez radio.lublin.
Czytaj także: Dzień, który wstrząsnął Moskwą. "On musiał zginąć"
Oficjalnego otwarcia nowego gmachu możemy spodziewać się wiosną 2023 roku, prawdopodobnie na początku kwietnia. Nowy obiekt ma aż trzy kondygnacje: najniższa to podziemny parking, natomiast dwie pozostałe niedługo będą służyły gościom puławskiej Biblioteki Miejskiej. Póki co jednak zarządzający obiektem są przerażeni, widząc, jaki mają do zapłacenia rachunek za prąd z dwóch pieniędzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
130 tysięcy za prąd. Prezydent zorganizował spotkanie
Rachunek za energię elektryczną, który za grudzień i styczeń puławskiej bibliotece wystawiła spółka PGE, wynosił aż 130 tysięcy złotych! Jak podkreśla "Dziennik Wschodni", jeśli taka tendencja utrzymałaby się, koszt prądu dla mediateki w skali roku wyniósłby ok. 800 tys. zł, co stanowiłoby około jednej czwartej całego budżetu Biblioteki Miejskiej. A miejsce nie doczekało się jeszcze oficjalnego otwarcia.
Czytaj także: Największe dzieła świata. Kto je napisał?
Po zobaczeniu rachunku prezydent Paweł Maj spotkał się z przedstawicielami biblioteki, aby ustalić, skąd wziął się tak ogromny rachunek. Co ciekawe, jeden z samorządowców, Sławomir Seredyn, postanowił zareagować wnosząc o audyt i wskazanie możliwości ograniczenia zużycia prądu.
W toku przeprowadzonych analiz ustalono, że najbardziej energochłonna jest instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna z systemem nawilżania - wskazuje prezydent Puław.
Szybko podjęto odpowiednie kroki. Praca central wentylacyjnych została już ograniczona "do niezbędnego minimum".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.