Światowi przywódcy na Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska przyjęli pierwszą rezolucję poświęconą pełnemu cyklowi "życia" plastiku. "End Plastic Pollution" powstała z myślą o przyszłości, by ograniczyć rosnący wpływ plastikowych zanieczyszczeń na świat przyrody.
Warto wspomnieć, że już w 1950 roku na całym świecie powstawało około 2 milionów ton metrycznych tworzyw sztucznych. W 2017 roku ta wartość wzrosła do 348 milionów ton. Co ciekawe, najwięcej tych odpadów wytwarzają Stany Zjednoczone. Koniec z nadmiernym plastikiem, ONZ podejmuje odpowiednie kroki.
Większość plastiku wykorzystywana jest tylko raz, a następnie wyrzucana do niewłaściwych miejsc. W rezultacie trafia do środowiska i wywiera potworny wpływ na organizmy żywe. Eksperci zamierzają wyeliminować ten problem "u źródła".
Propozycja walki z plastikiem jest następująca. Należy wypracować kompleksową gospodarkę cyrkulacyjną (w obiegu zamkniętym) dla tworzyw sztucznych. Polega w dużym stopniu na recyklingu. Ponadto, jak twierdzą specjaliści, należy postawić na rozwój i wykorzystanie materiałów alternatywnych.
Rezolucja zatytułowana "End Plastic Pollution" - cel
Główny cel to wprowadzenie wspomnianych wyżej zmian. Rezolucję podpisali przywódcy 175 państw podczas Zgromadzenia Środowiskowego ONZ. W 2021 roku mają rozpocząć się pracę nad przygotowaniem wiążącego prawnie porozumienia, które wejdzie w życie w 2024 roku. Ma ono dotyczyć cyrkulacji plastiku - jego produkcji, utylizacji i ponownego projektowania. produkcji, projektowania i utylizacji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.