Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 

21-latka ocalona po latach cierpienia. Spędziła 10 lat w niewoli

21-letnia Fawzia Amin Sido, młoda Jazydka, która jako dziecko została uprowadzona przez bojowników Państwa Islamskiego i zmuszona do małżeństwa z członkiem Hamasu, wróciła do swojej rodziny po latach w niewoli. Jej ocalenie wymagało skomplikowanej, międzynarodowej operacji ratunkowej.

21-latka ocalona po latach cierpienia. Spędziła 10 lat w niewoli
21-latka wróciła do kraju z niewoli. (Getty Images, X)

Fawzia Amin Sido miała zaledwie 11 lat, kiedy w sierpniu 2014 roku została porwana ze swojej rodzinnej miejscowości w irackim Kurdystanie. Państwo Islamskie po ataku na teren zamieszkały przez mniejszość jazydzką, zabiło blisko 10 000 osób, a tysiące kobiet, w tym Sido, zmuszono do niewolnictwa seksualnego.

Życie młodej dziewczyny zmieniło się w koszmar, gdy została przetransportowana do Strefy Gazy pod kontrolą Hamasu, gdzie musiała poślubić palestyńskiego bojownika - donosi "The Independent".

Sido przez 10 lat była ofiarą przemocy fizycznej i seksualnej ze strony swojego "męża". Stała się także matką dwójki dzieci. Los wydawał się beznadziejny, ale w 2023 roku udało jej się uciec po tym, jak męża zabił izraelski nalot. Sido ukryła się w bezpiecznym domu, gdzie musiała czekać na możliwość wydostania się z Gazy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znaleźli szczątki rakiety Iranu. Nagle na pocisk weszły dzieci

Ratunek nie byłby możliwy bez operacji międzynarodowej. O jej trudnej sytuacji poinformowały irackie władze, które wniosły o pomoc do amerykańskiej ambasady. Jak poinformował Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA, współpracowały przy tym także izraelskie siły bezpieczeństwa oraz władze Jordanii. Operacja, jak zauważył Independent, była pełna wyzwań logistycznych i ryzykownych decyzji. Trwała cztery miesiące i kończyła się kilkukrotnie niepowodzeniem.

Jak podaje Jerusalem Post, Fawzia Sido i jej dzieci zostały uratowane na granicy między Izraelem a Gazą, a następnie przetransportowane przez Izrael i Jordanię do Iraku. Jej powrót do Sinjar, rodzinnego miasta w północno-zachodnim Iraku, wywołał wielkie wzruszenie.

Atak z 2014 roku na Jazydów w regionie Sinjar został uznany przez ONZ za ludobójstwo. Tysiące Jazydek, takich jak Fawzia Sido, przeżyły niewyobrażalne cierpienia związane z wywiezieniem do niewoli, zabójstwami i przymusowym niewolnictwem. Chociaż Sido i część z tych kobiet zostały ocalone, nadal około 2600 Yazydów pozostaje zaginionych.

Sido należy do jazydzkiej mniejszości religijnej, do której przynależą głównie Kurdowie zamieszkujący tereny na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji, Syrii, Armenii czy Gruzji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić