Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w mediach społecznościowych, że kwalifikacja wojskowa jest kluczowym etapem oceny zdolności do służby wojskowej.
Do obowiązkowego stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi wezwane zostaną m.in. osoby urodzone w określonych rocznikach.
Podczas kwalifikacji przeprowadzane są badania stanu zdrowia psychicznego i fizycznego potencjalnych poborowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na podstawie wyników przypisywana jest odpowiednia kategoria zdrowotna, co pozwala określić ich przydatność do poszczególnych rodzajów służby wojskowej.
Kto pojawi się na komisji wojskowej?
Szacuje się, że wezwania na komisję otrzyma 230 tysięcy osób. Wśród nich przede wszystkim znajdą się mężczyźni urodzenie w 2006 roku, oraz ci z lat 2001-2005, których wcześniej z jakichś powodów ominęła komisja wojskowa.
Czytaj także: Banki ostrzegają klientów. Apelują ws. gotówki
Wezwania, które kiedyś wysyłała WKU (Wojkowa Komenda Uzupełnień), trafią także do młodych kobiet, które maja odpowiednie kwalifikacje.
Kto może spodziewać się wezwania? Przede wszystkim osoby posiadające umiejętności i zawody przydatne z punktu widzenia wojska. Są to psycholodzy, rehabilitanci, specjaliści teleinformatyczni czy radiolodzy.
Osoby, które z powodu ważnych przyczyn nie mogą stawić się na komisję wojskową, powinny zgłosić ten fakt do właściwego organu najpóźniej w dniu, w którym były one zobowiązane stawić się na kwalifikację. W przeciwnym wypadku niestawienie się na kwalifikację wojskową może skutkować karą grzywny oraz doprowadzeniem przed komisję przez policję.
Czytaj także: Cenowe rekordy we Włoszech. Już nie tylko masło
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.