Kongijskie wojsko ponownie od dwóch lat walczy z rebeliantami "M23" wspieranymi przez sąsiednią Rwandę. Portal BBC, powołując się na rzecznika armii, informuje, że żołnierze zostali skazani przez trybunał wojskowy za dezercję. Opuścili pozycje we wsiach Keseghe i Matembe.
Po opuszczeniu swoich pozycji dopuścili się kradzieży towarów ze sklepów w pobliskiej wiosce - Alimbongo. Zatrzymano ich z żonami, którym powierzyli łupy. Kobiety jednak uniknęły kar.
Jeden z żołnierzy usłyszał karę 10 lat więzienia, 25 wyroków dotyczy kary śmierci. Jeden z wojskowych przyznał się do winy i być może dlatego został uniewinniony. Prawnik skazanych na śmierć zapowiedział apelację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto nadmienić, że już w maju sąd wojskowy skazał ośmiu żołnierzy za dezercję podczas walk z rebeliantami. Oni również mają nadzieję na zmianę wyroku i odwołują się od niego. Kongijski rząd po 20 latach zniósł moratorium na wykonywanie kary śmierci. Wszystko dlatego, że władze chciały pozbyć się "zdrajców" z szeregów armii.
Wojna ponownie wybuchła w Demokratycznej Republice Konga
Warto nadmienić, że rebelianci zawiązali grupę "M23" już w 2012 roku. Tworzą ją ci, którzy opuścili szeregi armii narodowej. Walki toczyły się niemal dwa lata, ale udało się je zatrzymać konflikt z pomocą ONZ. Ustalono zawieszenie broni, demobilizację rebeliantów, amnestię i prawa polityczne dla bojowników.
Pokój nie trwał jednak długo. W 2021 roku rebelianci ponownie postanowili walczyć na terytorium DRK, oskarżając rząd o niedotrzymanie porozumienia i marginalizację mniejszości etnicznej Tutsi.
Czytaj więcej: Polak skazany na dożywocie w Kongo. Dramatyczny apel rodziny
Armia narodowa jest postrzegana jako nieprofesjonalna i źle zdyscyplinowana. Żołnierze narzekają na niskie wynagrodzenie i brak sprzętu. Zupełnie inaczej są odbierani rebelianci.
Według BBC w ostatnich dniach ponad 150 000 cywilów opuściło swoje domy, co pogorszyło kryzys humanitarny w regionie, w którym przesiedlono już 2,8 miliona ludzi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.