Zazdrośników uspokajamy - żeby móc się odmłodzić, Koreańczycy musieli się najpierw "postarzeć". Do tej pory w kraju tym stosowano dwie metody liczenia wieku: "koreański system wiekowy" i "system liczenia wieku". Jednak władze kraju ogłosiły prawo, według którego wiek będzie liczony podobnie, jak w innych krajach na świecie. I to prawo weszło w życie 28 czerwca.
Koreańskie dzieci starsze w momencie urodzenia
W Polsce i w większości krajów na świecie przyjęło się, że dziecko rodzi się w wieku "zerowym" i kończy rok dopiero w rocznicę swoich narodzin. W Korei Południowej funkcjonował "system liczenia wieku". Dziecko co prawda rodziło się mając "zero" lat, ale rok dodawano mu już 1 stycznia, a nie w dniu urodzin. Z kolei "koreański system wiekowy" na poczet pierwszego roku zalicza czas dziecka w łonie matki. Tak więc dziecko ma już rok po samych narodzinach.
Od teraz Korea Południowa ma przestrzegać liczenia standardowego, kalendarzowego systemu wiekowego, czyli według daty urodzin. W ten sposób jej obywatele staną się o rok, a nawet dwa lat młodsi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przykład: ci, którzy urodzili się 23 marca 2000 r., mają 24 lata według "systemu liczenia wieku" czy nawet 25 według "koreańskiego systemu wiekowego". Tymczasem w standardzie międzynarodowym mają 23 lata.
Ta rewizja (liczenia wieku, przyp.red.) ma na celu zmniejszenie niepotrzebnych kosztów społeczno-ekonomicznych, ponieważ spory prawne i społeczne utrzymują się z powodu różnych sposobów obliczania wieku - wyjaśnił Yoo Sang-bum z rządzącej w Korei Południowej Partii Władzy Ludowej.
Dozwolone od lat 19-tu
Zaniepokojeni mogą być dotychczasowi koreańscy 19-latkowie. To wiek, od którego w Korei Południowej jest się uprawnionym do kupowania alkoholu o papierosów. Jednak władze uspokajają, ponieważ te przepisy nadal będą uwzględniać poprzednie systemy "liczenia wieku".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.