Ekologiczne zakupy – dlaczego warto?
Degradacja środowiska naturalnego postępuje w zastraszającym tempie. A wystarczy zaledwie kilka drobnych zmian w codziennych nawykach zakupowych, by uczynić coś dobrego dla naszej planety. O tym, jak bardzo jest to koniecznie, alarmują chociażby regularnie pojawiające się programy Ministerstwa Ochrony Środowiska (np. Ekokoszyk), ale także kolejne niepokojące dane. Dotyczą one rozmaitych kwestii – przede wszystkim mowa tutaj o ogromnych ilościach plastiku i innych odpadów lądujących w morzach i oceanach, gigantycznej skali marnotrawstwa pożywienia czy coraz wyższej emisji gazów cieplarnianych.
Ekologiczne zakupy nie są trudne, a niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Co więcej, przemyślane wybory w sklepach przysłużą się nie tylko środowisku, ale także kondycji Twojego portfela. Poznaj 3 proste sposoby, które pomogą Ci w zaoszczędzić nieco gotówki podczas zakupów i zadbać o naszą planetę!
Sposób 1 - lista zakupów online
Zapewne niejeden raz miałeś okazję się przekonać, że proste pomysły są najlepsze. Tak jest i tym razem. Jednym z najłatwiejszych sposobów na ekozakupy jest bowiem… przygotowanie listy zakupów online - czyli z wykorzystaniem gazetek dostępnych w sieci. W przeciwieństwie do papierowego kolportażu, do którego produkcji zużywa się mnóstwo papieru, gazetki elektroniczne nie wymagają wycinki ani jednego drzewa! Ponadto, planowanie zakupów z gazetkami online jest po prostu bardzo szybkie i wygodne - nie musisz pamiętać, by wziąć gazetkę ze sklepu lub czekać, aż nowa ulotka trafi do Twojej skrzynki. Wystarczy, że sięgniesz po laptop, smartfon lub inne urządzenie z dostępem do sieci, a w dowolnej chwili możesz sprawdzić najnowsze oferty ze swoich ulubionych sklepów. W tym celu możesz wykorzystać strony skupiające gazetki z różnych sklepów - np. Kimbino. Dzięki przejrzystej kategoryzacji i stałych aktualizacjach, bez trudu znajdziesz to, na czym najbardziej Ci zależy - czy będzie to Pepco gazetka, katalog IKEA, ulotka z Lidla, OBI, Hebe czy jakiegokolwiek innego sklepu. Dzięki temu przyczynisz się do ochrony środowiska - zmniejszenia wycinki drzew i unikniesz kupowania nadmiaru produktów (w tym żywności, która może się zmarnować). Ponadto, zaoszczędzisz w sklepie czas i swoje pieniądze.
Sposób 2 - torby wielorazowego użytku
Ogromne ilości plastiku zalewają naszą planetę - włącznie z foliowymi reklamówkami, dostępnymi na wyciągnięcie ręki w każdym dyskoncie. Wyprodukowanie jednej trwa zaledwie sekundy, wykorzystanie z reguły kilka minut, z kolei rozkład – nawet kilkaset lat. Niestety, jak pokazują statystyki, Polacy plasują się w niechlubnej czołówce narodów, które najchętniej z nich korzystają. Na szczęście istnieją świetne alternatywy nieekologicznych reklamówek. Mowa o takich rozwiązaniach, jak torby materiałowe czy siatki wielokrotnego użytku. Wielorazowe torebki coraz częściej można także spotkać w regularnej sprzedaży w dobrze znanych dyskontach - czego dobrym przykładem może być chociażby Kaufland z wielorazowymi woreczkami na owoce i warzywa.
Sposób 3 - sprawdzanie etykiet
Rosnąca świadomość społeczna w kwestii ekologii nie umyka producentom. To sprawia, że w sklepach znajdujemy coraz więcej przyjaznych środowisku towarów. Niestety, na sklepowych półkach wciąż można spotkać produkty, które z troską o planetę nie mają wiele wspólnego. Właśnie dlatego warto podczas zakupów z uwagą wybierać artykuły i wspierać producentów, którzy w swoich działaniach kierują się zasadami zrównoważonej produkcji.
Dobrym przykładem może być przemysł odzieżowy, w którym jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów jest bawełna. Nic dziwnego - odznacza się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, a jednocześnie dużym komfortem noszenia. Niestety, bawełna jako surowiec (roślina) jest bardzo podatna na atak szkodników. Aby ją chronić, najczęstszą praktyką stosowaną w przemysłowej uprawie, jest wykorzystywanie agresywnych środków chemicznych. Warto dodać, że wiele z nich zostało zaklasyfikowanych przez WHO jako preparaty szczególnie niebezpieczne - dla życia człowieka i środowiska naturalnego. Na szczęście, w trosce o ekologię i zdrowie, w sklepach można znaleźć coraz więcej tkanin przyjaznych dla środowiska, wyprodukowanych z bio bawełny. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób zmagających się z problemami skórnymi, alergików i dzieci - ubrania wolne od chemii nie wywołują podrażnień, ani zaognienia istniejących skórnych zmian. Szeroki ich wybór znajdziesz w różnych sklepach - np. KIK czy Bonprix. Chcesz kupić je taniej? Z wieloma korzystnymi promocjami regularnie wychodzi np. Pepco gazetka - włącznie z rabatami na kolekcje ubranek dziecięcych!
Z kolei jeśli mowa o żywności, szukaj na opakowaniach znaku euroliścia. Logo te oznacza, że dany produkt został stworzony w zgodzie ze ściśle określonymi unijnymi przepisami ekologicznego rolnictwa. Inne istotne symbole to trzy zielone strzałki ułożone w trójkąt (możliwość recyklingu) oraz dwie strzałki wpisane w okrąg. Te ostatnie są symbolicznym poświadczeniem, że producent uiścił opłatę za odzysk materiału wykorzystanego do produkcji oznaczonego opakowania.
Jak widzisz, ekologiczne zakupy nie są wcale takie skomplikowane, jak mogłoby początkowo się wydawać. Ponadto, troszcząc się o środowisko, zyskujesz szereg korzyści również i dla siebie - począwszy od grubszego portfela, aż po zdrowsze i lepsze życie!
Artykuł sponsorowany
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.