Celem badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvardu i finansowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) było zidentyfikowanie biomarkerów we krwi, które mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu schorzeń serca i naczyń krwionośnych. Naukowcy skupili się na dwóch rodzajach tłuszczów we krwi oraz białku C-reaktywnym (CRP), które jest markerem stanu zapalnego.
Dr Paul Ridker, główny autor badania i dyrektor Centrum Zapobiegania Chorobom Sercowo-Naczyniowym w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, podkreślił, że choroby serca są w dużej mierze możliwe do uniknięcia, jeśli tylko zostaną odpowiednio wcześnie wykryte i leczone.
Ridker zauważył jednak, że obecne wytyczne dotyczące badań przesiewowych często identyfikują kobiety o wysokim ryzyku zbyt późno, gdy profilaktyka powinna była już dawno zostać wdrożona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Klucz do wczesnej diagnozy chorób serca
Badanie objęło ponad 27 tysięcy kobiet uczestniczących w Women's Health Study, które rozpoczęło się w latach 90. i trwało 30 lat. W trakcie tego okresu 3662 kobiet doświadczyło poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, udar, operacje przywracające krążenie czy zgony spowodowane chorobami serca.
Analiza trzech kluczowych markerów – cholesterolu LDL, lipoproteiny(a) oraz CRP – wykazała, że kobiety z najwyższymi poziomami tych markerów miały znacznie wyższe ryzyko wystąpienia chorób serca. Na przykład, kobiety z najwyższymi poziomami LDL miały o 36% wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do tych z najniższymi poziomami.
Co ciekawe, badanie pokazało, że kobiety, u których stwierdzono jednocześnie wysokie poziomy wszystkich trzech markerów, miały ponad trzykrotnie wyższe ryzyko choroby wieńcowej w porównaniu do tych z najniższymi poziomami.
Choć badanie obejmowało tylko kobiety, naukowcy przewidują, że podobne wyniki można by uzyskać u mężczyzn.
Ridker podkreśla, że świadomość tych trzech biomarkerów może znacznie poprawić możliwość przewidywania ryzyka, co pozwala na wcześniejsze i bardziej precyzyjne interwencje medyczne. Ważne jest jednak, aby pacjenci sami zgłaszali potrzebę takich badań już w wieku 40 lat, a nie czekali do 70. roku życia.
Czytaj więcej: Pij ją codziennie. Serce ci podziękuje.
Zapobieganie chorobom serca
Dr Deepak Bhatt, kardiolog z Mount Sinai Fuster Heart Hospital w Nowym Jorku, zauważył, że intensywne zmiany stylu życia, takie jak zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna i kontrola masy ciała, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie przy podwyższonym poziomie LDL, Lp(a) i CRP.
Badanie to podkreśla potrzebę bardziej kompleksowych badań przesiewowych w celu wcześniejszego wykrywania i skuteczniejszego leczenia chorób serca u kobiet. W miarę jak postęp w medycynie pozwala na bardziej precyzyjne podejście do profilaktyki i leczenia, istotne jest, aby zarówno pacjenci, jak i lekarze byli świadomi znaczenia wczesnych interwencji, które mogą przedłużyć życie i poprawić jego jakość.