Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

33-latek w rękach Straży Granicznej. Ujawnili, co robił

W sidła funkcjonariuszy Straży Granicznej wpadł 33-letni Syryjczyk. To założyciel i członek międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przerzutem migrantów. Mężczyzna był organizatorem nielegalnej migracji z Białorusi, przez Polskę, do krajów Europy Zachodniej.

33-latek w rękach Straży Granicznej. Ujawnili, co robił
33-latek w rękach Straży Granicznej (YouTube, Straż Graniczna)

O zatrzymaniu 33-letniego Syryjczyka Straż Graniczna poinformowała na swojej stronie internetowej. Przekazano, że śledztwo w jego sprawie prowadzone jest przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Mężczyzna był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i został pod koniec kwietnia zatrzymany w Niemczech w ramach koordynowanych przez Europol działań, realizowanych równocześnie w ośmiu krajach Europy - zaznaczają funkcjonariusze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Romanowski bezprawnie zatrzymany? "Nie ma żadnego złamania prawa"

W ubiegłym tygodniu Syryjczyk w ramach ekstradycji został przekazany do Polski. W naszym kraju przedstawione zostaną mu zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnej migracji oraz finansowania terroryzmu. Grozi mu kara w wysokości 15 lat pozbawienia wolności.

Syryjczyk w rękach Służby Granicznej. W tle 581 mln dolarów

Przedstawiciele Straży Granicznej ustalili, że od marca 2021 roku do listopada 2023 roku grupa, którą kierował Syryjczyk, zorganizowała przerzut z Białorusi do Polski i innych krajów Europy Zachodniej nie mniej niż 3500 osób, głównie z Syrii, Jemenu i Iraku.

Jako lider zorganizowanej grupy przestępczej Syryjczyk odpowiadał również za rozliczenia finansowe w gotówce i kryptowalutach - spostrzega SG.

Szacunki wskazują na to, że przez portfele kryptowalutowe należące do członków grupy przestępczej przetransferowano około 581 mln dolarów amerykańskich, z czego 30 mln dolarów trafiło do organizacji terrorystycznych: zbrojnego skrzydła Hezbollahu i Palestyńskiego Dżihadu.

Zobacz także: Ekstradycja organizatora nielegalnej migracji
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić