Od 4 do 17 kwietnia w całej Polsce rozpocznie się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Preparaty są zrzucane z samolotów. Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny apeluje, aby przynęty wraz z jej zawartością nie dotykać.
Większą uwagę powinniśmy zwrócić na psy, które zwabione zapachem, mogą połknąć szczepionkę. Dlatego na czas zrzutu, właściciele czworonogów, powinni trzymać je na smyczy i pilnować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, jeśli dziecko zje szczepionkę?
Jeżeli pies lub kot zje szczepionkę, należy pojechać z nim do weterynarza. Tak samo jest w przypadku dorosłych, którzy z jakichś powodów chcieli dotknąć, a co gorsza "spróbować" preparatu. Wówczas muszą niezwłocznie udać się do lekarza.
Inaczej należy postępować z dziećmi. W ich wypadku, rodzice muszą zachować szczególną ostrożność. W przypadku dotknięcia bądź połknięcia preparatu należy wykonać szereg czynności.
Należy natychmiast umyć ręce i buzię dziecka wodą z mydłem, a następnie udać się do lekarza pediatry lub skontaktować z Poradnią Chorób Zakaźnych, gdyż dziecko może wymagać podania profilaktyki, jak po kontakcie z chorym zwierzęciem. Nie należy gołymi rękami zabierać kapsułki, można zrobić jej zdjęcie. Lekarz razem z rodzicem oceni ryzyko i zaplanuje dalsze postępowanie - wyjaśnia lek. spec. Urszula Koneczna w rozmowie z portalem eDziecko.
W zrzucanej szczepionce znajduje się wirus wścieklizny. Dlatego rodzice muszą patrzeć na swoje pociechy, które często biorą do ust różne nietypowe przedmioty.
Należy zwrócić uwagę na zachowanie dzieci w lesie. Szczepionka jest zrzucana pod postacią przypominających czekoladkę lub kawałek mięsa przynęt, które w zamkniętej w środku plastikowej kapsułce zwierają płyn z żywym, atenuowanym, czyli odzjadliwionym, wirusem wścieklizny – przekazuje portalowi eDziecko lek. Urszula Koneczna.
Szczepionki są w kształcie krążka lub kwadratu
Pamiętajmy, aby nie dotykać przynęty ze szczepionką. Ponadto przez dwa tygodnie od zrzutu szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.
Szczepionka jest stosunkowo mała. Ma dwa różne kształty, przypominające krążek i kwadrat.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.