W 1587 roku grupa 115 angielskich osadników przybyła na wyspę Roanoke, położoną między Karoliną Północną a Outer Banks, z zamiarem założenia pierwszej stałej osady angielskiej w Ameryce.
Wśród nich była Eleanor White Dare, córka gubernatora Johna White'a, która niedługo po przybyciu urodziła pierwsze angielskie dziecko w Nowym Świecie - Virginię Dare.
Gubernator White powrócił do Anglii po zapasy, ale z powodu wojny z Hiszpanią jego powrót opóźnił się o trzy lata. Gdy w 1590 roku wrócił na Roanoke, zastał opuszczoną osadę. Jedynym śladem po osadnikach było słowo "CROATOAN" wyryte na drewnianym słupie - nazwa pobliskiej wyspy oraz plemienia rdzennych Amerykanów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przez ponad cztery stulecia istniało wiele teorii na temat losu kolonistów. Teraz jednak, jak donosi "Daily Mail", dokładna analiza mapy "La Virginea Pars", sporządzonej przez Johna White'a, ujawniła ukryty symbol fortu w miejscu odpowiadającym dzisiejszemu hrabstwu Bertie, około 100 mil od Roanoke.
Czytaj także: Szokujący widok w lesie. Były ich setki
W 2007 roku archeolog Nicholas Luccketti z James River Institute for Archaeology odkrył w tym miejscu fragmenty angielskiej ceramiki z XVI wieku. Znalezisko to, nazwane "Site X", sugeruje obecność angielskich osadników w tym rejonie.
400-letnia mapa może rozwiązać tajemnicę. Badania, a kolejne odkrycia
Chociaż badania nie potwierdziły istnienia fortu zaznaczonego na mapie, kolejne odkrycia, takie jak fragmenty ceramiki typu Border ware, końcówka metalowej sznurówki oraz haczyk do tkanin, wskazują na obecność Anglików.
Specjaliści z First Colony Foundation uważają, że mogła to być niewielka grupa kolonistów szukających schronienia u lokalnego plemienia Mettaquem.
Poszukiwania odpowiedzi na pytanie o los zaginionej kolonii Roanoke trwają. Badacze planują kontynuować prace archeologiczne w "Site X" z nadzieją na odkrycie kolejnych dowodów obecności angielskich osadników i rozwikłanie jednej z największych tajemnic w historii Ameryki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.