15 lipca 1410 roku król Władysław Jagiełło otrzymał dwa nagie miecze. Wysłał je mistrz Zakonu Krzyżackiego Urlich von Jungingen. W ten sposób chciał sprowokować rozpoczęcie walki.
Bitwa rozpoczęła się w południe. Starcie trwało kilka godzin. Wojska Jagiełły miały przewagę nad Krzyżakami, a wszystko za sprawą tego, że po stronie zakonu walczyło około 21 tys. żołnierzy, natomiast król Władysław II miał ich do dyspozycji około 34 tys.
Ostateczny bilans tej walki nie jest znany. Pojawiły się jedynie informacje, że wojsko krzyżackie straciło 8 tys. osób, a wojsko Jagiełły - 12 żołnierzy, co jest mało prawdopodobne.
Strona polska wygrała walkę, ale nie wykorzystała tego do całkowitego zniszczenia Zakonu Krzyżackiego. Nie zdobyto ostatecznie Malborka, czyli stolicy tego zakonu.
Po pokonaniu krzyżaków król Władysław Jagiełło ogłosił 15 lipca świętem narodowym. Tradycja przetrwała do 1794 roku.
Czytaj także: Nowe limity CO2. To koniec aut spalinowych?!
Rocznica bitwy pod Grunwaldem. Znów bez rekonstrukcji
Tradycją było to, że bitwa pod Grunwaldem była upamiętniana poprzez rekonstrukcje historyczne. Niestety w zeszłym roku inscenizacja się nie odbyła. Nie dojdzie ona do skutku również tym razem, a wszystko ze względu na pandemię COVID-19.
W związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji epidemicznej i uwarunkowań prawnych dotyczących organizacji wydarzeń masowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur oraz gości odwiedzających nasz region, z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy - poinformowano w oficjalnym komunikacie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.