Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

"7 km skrótem przez las". Ten problem dotyka kilkunastu milionów Polaków

30

Wykluczenie komunikacyjne jest problemem, z którym mierzy się wielu Polaków. Alarmują o tym mieszkańcy regionów pozbawionych transportu zbiorowego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Politycy zapowiadali wprowadzenie odpowiednich rozwiązań, jednak w wielu przypadkach na obietnicach się skończyło...

"7 km skrótem przez las". Ten problem dotyka kilkunastu milionów Polaków
Problem wykluczenia komunikacyjnego jest nadal realny w Polsce (Pixabay)

Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego dotyka nawet kilkunastu milionów Polaków. Z niedostatkiem transportu zbiorowego borykają się przede wszystkim mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Na problem uwagę zwracają zarówno sami mieszkańcy, jak i Rzecznik Praw Obywatelskich. Politycy obiecywali zmiany, niestety w bardzo wielu przypadkach na obietnicach się skończyło.

Reporter jednego z dzienników odwiedził wsie na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Okazuje się, że gdyby nie prywatne samochody, mieszkańcy nie mieliby szans dojechać do większych miejscowości.

O skali problemu niech świadczy przykład przywołany przez dziennikarzy "Faktu". Mieszkańcy miejscowości Słabęcin w gm. Żnin, żeby dojechać komunikacją publiczną do szpitala w Poznaniu, muszą wyjechać ze swojej miejscowości dzień wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierowca mercedesa przesadził. Nawet 30 tys. mandatu

Planowe przyjęcia odbywają się w placówce medycznej o 7 rano, tymczasem autobus do Poznania wyjeżdża po godzinie 8 rano. I nie ma żadnej alternatywy, tylko samochód.

Kiedyś było lepiej. Jak jeździłem do pracy na godzinę 6:00, to były autobusy, a podróż trwała krótko. Było do diabła tych autobusów, nie można było narzekać. Pociąg był. Teraz nawet torów nie ma — powiedział dziennikarzom jeden z mieszkańców.

"Na skróty polną drogą trzeba iść 7 kilometrów"

Problem mają również mieszkańcy miejscowości Żużoły. Jak relacjonuje jeden z nich, żeby dojść na autobus, trzeba pokonać 7 kilometrów drogą przez las. Sołtys wsi podkreśla, że zgłasza problem, ale na niewiele to się zdaje.

Nie da się ukryć, że jest to wykluczenie. Kiedyś pociąg jechał co 15 minut, autobusy co 20 minut. A teraz? Są dwa rano, dwa po południu i to jest wszystko — powiedział "Faktowi" kolejny mieszkaniec.

Problem dotyka w sposób szczególny seniorów i osób, które nie mają własnego samochodu. Kiedy i jak zostanie rozwiązany? Tego nie wiadomo, bo kolejne ekipy rządzące zapowiadają, że się nim zajmą. I od lat niewiele się w tej sprawie dzieje.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić