Skarb, który trafił do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi to prawdziwa archeologiczna perełka. Na znalezisko składa się około 1800 monet. Należały one do Bolesława Kędzierzawego oraz Władysława Wygnańca.
Ciężka praca i intuicja zagwarantowały sukces
Znajdowało się w nim też kilka sztuk monet krzyżowych. Są wykonane ze stopu srebra. Niedaleko od dzbana z monetami znaleziono też jeden odważnik wczesnośredniowieczny, choć nie mamy pewności, że był on częścią skarbu - powiedział "RMF24" Wojciech Rudziejewski - Rudziewicz z Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej "Szansa", która odnalazła skarb.
Został on odkryty w marcu w miejscowości Trójca na polu ornym, na głębokości 20-30 cm. Aby go znaleźć, eksploratorzy spędzili na nim ponad kilkaset godzin.
To niejedyne znaleziska z tego rejonu. To właśnie stamtąd pochodzi też 100 innych monet z XI i XII wieku oraz zabytki późniejsze. Są to m.in. odważniki żelazne powlekane brązem, średniowieczna pieczęć księcia Bolesława (niestety, do tej pory nie ustalono, którego) i pieczęć ruska z przełomu XI i XII wieku.