75. rocznica zakończenia II wojny światowej
Przez całą zimę 1944/1945 Niemcy próbowali jeszcze stawiać opór, ale bezskutecznie. Nie mieli już szans na wygranie wojny. 30 kwietnia Hitler i Ewa Braun popełnili samobójstwo, a sowiecka flaga pojawiła się nad Reichstagiem. Ostatecznie 8 maja 1945 roku, po podpisaniu aktu kapitulacji, III Rzesza zakończyła działania zbrojne. II wojna światowa, trwająca od września 1939 roku, została zakończona. Niestety, z powodu upływu czasu, coraz mniej jest już osób, które pamiętają tamten dzień.
Koronawirus pokrzyżował plany organizacji obchodów 75-lecia zakończenia II wojny światowej
Z powodu pandemii koronawirusa obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej będą mieć skromniejszy charakter niż wcześniej planowano. Częściowo przeniosą się też do sieci.
Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się dzisiaj międzynarodowa konferencja online: "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”. Z uwagi na pandemiękoronawirusa odbędzie transmitowana na żywo na YouTube i za pośrednictwem strony Muzeum Historii Polski na Facebooku.
Czytaj także:Koronawirus w Polsce. Jak długo będziemy nosić maseczki? Wymowny komentarz ministra zdrowia
"Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Na te i inne pytania już w piątek 8 maja odpowiedzi będą poszukiwać uczestnicy konferencji pt. „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia” - czytamy na stronie Muzeum Historii Polski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.