Sąd Rejonowy w Częstochowie wydał wyrok skazujący dla 81-letniego Wiesława S., który na początku roku śmiertelnie potrącił dwie Ukrainki na przejściu dla pieszych przy ul. Legionów. Kierowca został skazany na dwa lata i osiem miesięcy więzienia oraz otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez osiem lat. Wyrok ten ma zostać podany do publicznej wiadomości, jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Tomasz Ozimek.
Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, do tragicznego zdarzenia doszło 3 stycznia około godziny 17:20. Wiesław S., prowadząc audi Q7, wyprzedzał pojazd na lewym pasie ruchu w okolicy skrzyżowania z ul. Hallera. Nie ustąpił pierwszeństwa dwóm kobietom przechodzącym przez przejście dla pieszych, co doprowadziło do ich śmiertelnego potrącenia. Ofiary, obywatelki Ukrainy w wieku 45 i 33 lat, zginęły na miejscu.
Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe prowadziła śledztwo, które zakończyło się w czerwcu skierowaniem aktu oskarżenia do sądu. Prokurator w mowie końcowej wnosił o cztery lata więzienia i dziesięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów dla oskarżonego. Decyzja o ewentualnym zaskarżeniu wyroku zostanie podjęta po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opinia biegłego i linia obrony oskarżonego
Biegły z zakresu ruchu drogowego stwierdził, że przyczyną wypadku było niezachowanie szczególnej ostrożności przez kierowcę oraz naruszenie zakazu wyprzedzania przed przejściem. Wiesław S. przekroczył dozwoloną prędkość, jadąc 83 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Zdaniem biegłego, jadąc z dozwoloną prędkością, kierowca mógłby uniknąć wypadku.
Wiesław S. został oskarżony o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego. Podczas śledztwa nie przyznał się do winy, twierdząc, że nie widział pieszych na przejściu i nie przekroczył prędkości. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze, w tym dozór policji i poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Wiesław S. nie był wcześniej karany.
Przy okazji tego wypadku wróciły pytania o prawa jazdy dla seniorów. Nie brakuje głosów, że seniorzy, którzy mają prawo jazdy, powinni przechodzić częstsze badania psychologiczne, które oceniłyby ich kondycję. Nad odpowiednimi regulacjami w tym zakresie pracuje Unia Europejska.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.