Nad ranem 1 września 1939 roku wojska Rzeszy Niemieckiej przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Wojsko polskie stawiało opór, oczekując na reakcję sojuszników.
3 września 1939 r. Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Rzeszy Niemieckiej, ale nie podjęły rzeczywistych działań. Tragiczny los naszego kraju został przypieczętowany 17 września tego samego roku. Wówczas od wschodu inwazję na Polskę rozpoczął Związek Sowiecki.
Atak Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego był następstwem podpisania przez oba totalitarne państwa Paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół w efekcie podzielił Europę Środkową na tzw. strefy wpływów - przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
81. rocznica II wojny światowej. Oddadzą cześć poległym
II wojna światowa jest uznawana za największą wojnę światową w historii. Uczestniczyło w niej 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków, śmierć na froncie poniosło od 50 do 78 milionów ludzi.
Rokrocznie 1 września wspomina się ofiary II wojny światowej. Oddaje się cześć tym Polakom, którzy stawiali się najeźdźcom. W największych miastach organizowane są obchody ku ich czci.
Czytaj także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.