W Europie rocznie powstaje 83 mln ton odpadów opakowaniowych, a ich ilość znacząco wzrasta w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jak podaje organizacja Reloop Platform, problem ten jest szczególnie widoczny w Polsce, gdzie brak rozszerzonej odpowiedzialności producenta powoduje, że koszty gospodarki odpadami spadają na gminy.
"W ciągu ostatniej dekady ilość opakowań z tworzyw sztucznych wzrosła o 30 proc. Wolumen odpadów opakowaniowych swój szczyt osiąga w okresie świąt Bożego Narodzenia, także za sprawą rozpoczynających się już w listopadzie zakupowych promocji Black Friday i trwających aż do stycznia wyprzedaży" - podaje Reloop w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Polsce w grudniu generowanych jest ok. 180 tys. ton odpadów, wśród których pozostałości po opakowaniach z tworzyw sztucznych stanowią od 15 do 20 proc.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta jako rozwiązanie
Jesteśmy zachęcani do konsumowania, stale motywowani, aby kupować więcej i szybciej. Należy zdać sobie jednak sprawę, że konsumpcja zawsze generuje odpady - uważa Anna Larsson z Reloop Platform
Zobacz również: Przerwanie kabli na Bałtyku. Są nowe fakty w sprawie
Jak dodaje, wdrożenie wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) mogłoby znacząco zmniejszyć ilość odpadów. ROP oznacza, że producenci ponoszą finansową odpowiedzialność za odpady opakowaniowe. W Europie jest to obowiązkowa strategia ochrony środowiska, która po wdrożeniu w Polsce mogłaby odciążyć gminy i mieszkańców.
Według danych UNEP (Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych), na świecie do recyklingu trafia mniej niż 10 proc. z 400 mln ton tworzyw sztucznych wprowadzanych rocznie na rynek. Dodatkowo, rocznie wytwarzanych jest 92 mln ton odpadów tekstylnych, a w 2022 r. wygenerowano ok. 62 mln ton odpadów z urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Zobacz również: Co zamachowiec z Magdeburga robił przed atakiem? Jest nagranie