Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zdrowe odżywianie jest poza zasięgiem 3 miliardów ludzi. 850 mln ludzi głoduje lub jest niedożywionych. 155 mln doświadczyło braku pożywienia zagrażającego życiu.
ONZ alarmuje. Lista krajów, w których problem głodu jest największy
Według ONZ państwa, w których sytuacja jest najgorsza to:
- Demokratyczna Republika Konga (DRK),
- Jemen,
- Afganistan,
- Sudan,
- Nigeria,
- Etiopia,
- Sudan Południowy
W większości przypadków mamy do czynienia z niedożywieniem. Czyli przyjmowaniem zbyt małej liczby kalorii dziennie (WFP uznaje, że to mniej niż 1800 kalorii). Może jednak także oznaczać poważne niedobory niektórych składników lub witamin. Ponad połowa wszystkich głodujących i niedożywionych ludzi mieszka w Azji
W Afganistanie aż 95 proc. społeczeństwa zmaga się z niedożywieniem. Zbyt mała ilość jedzenia to problem także w: Somalii, Mali, Sudanie Południowym, Gwinei czy Syrii. Więcej niż jedna trzecia głodujących i niedożywionych pochodzi z niemal wszystkich krajów w Afryce (324 mln).
Poziom głodu na całym świecie przez ostatnie lata spadał. Jednak po dekadzie spokoju, znów zaczął wzrastać. Od 2019 do 2020 r. liczba niedożywionych osób zwiększyła się o 160 milionów, co jest spowodowane w dużej mierze konfliktami, zmianami klimatycznymi i pandemią Covid-19.