Ministerstwo zdrowia Gwinei Równikowej poinformowało o 13 potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem Marburg od początku epidemii, która wybuchła w lutym tego roku.
Dziewięć osób zmarło, a jeden pacjent wyzdrowiał - dodano w komunikacie resortu zdrowia opublikowanym w środę 29 marca na Twitterze.
Komunikat pojawił się po tym, jak szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał rząd kraju środkowoafrykańskiego do oficjalnego zgłaszania nowych przypadków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w tym tygodniu, że przypadki z Gwinei Równikowej wykryto w prowincjach Kie Ntem, Litoral i Centro Sur. Wszystkie graniczą z Kamerunem i Gabonem.
Obszary, w których zarejestrowano przypadki wirusa, są oddalone od siebie o około 150 km, co sugeruje szerszą transmisję wirusa - oświadczyło WHO.
Wirus Marburg, patogen podobny do wirusa Ebola, jest przenoszony na ludzi przez nietoperze i rozprzestrzenia się wśród ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób.
Choroba powoduje gorączkę krwotoczną, a objawy obejmują gorączkę, zmęczenie, wysypkę, krwiste wymioty i biegunkę. Okres inkubacji wynosi od 2 do 21 dni. Ryzyko śmierci w przypadku zakażenia kształtuje się na poziomie 88 procent.
Czytaj także: Brzuch boli w tym miejscu? Od razu pędź do lekarza
Jak na razie nie ma zatwierdzonej szczepionki ani lekarstwa na chorobę wywołaną wirusem. Przeżywalność wśród zakażonych zwiększa m.in. nawadnianie doustne lub dożylne oraz leczenie objawowe.
Przypadki zakażeń odnotowano także m.in. w Tanzanii. WHO współpracuje z lokalnymi władzami, a także z producentami szczepionek w celu zorganizowania testów w krajach dotkniętych wirusem.