Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej, który został odczytany w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, skrytykował decyzje obecnych władz państwowych dotyczące zmniejszenia liczby godzin religii w szkołach. Duchowny zaapelował, aby wierzący wykazali się "solidarną postawę czujności i sprzeciwu" wobec tych zmian.
Abp Jędraszewski, nawiązując do wspomnienia św. Szczepana, podkreślił, że od początków Kościoła świadectwo o Chrystusie często wiązało się z cierpieniem i męczeństwem. Wskazał na potrzebę rozwijania edukacji katolickiej jako współczesnego wyzwania dla narodu i Kościoła.
Obecne władze państwowe próbują, niestety, zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole - napisał metropolita krakowski w liście cytowanym przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wsparcie dla katolickich placówek
Abp Jędraszewski podkreślił konieczność wspierania istniejących katolickich placówek edukacyjnych i tworzenia nowych instytucji. "Potrzeby odnoszące się do właściwego kształcenia i wychowywania młodego pokolenia Polaków w duchu katolickim są tak wielkie, iż skłaniają do tworzenia – w miarę możliwości – nowych tego typu instytucji" - zaznaczył.
Jędraszewski wyraża zaniepokojenie wprowadzeniem edukacji zdrowotnej, obawiając się, że może ona deprawować „moralność nawet małych dzieci”. Duchowny apeluje do wiernych o wspieranie katolickich placówek edukacyjnych, podkreślając rolę rodziców w prawidłowym wychowaniu młodego pokolenia w duchu katolickim.
Arcybiskup krytykuje również próby usuwania krzyży z urzędów, wskazując, że tego typu sekularyzacja jest sprzeczna z polską tradycją. Według Jędraszewskiego edukacja zdrowotna, obowiązkowa od roku szkolnego 2025/26, wprowadza treści, które jego zdaniem zagrażają moralności uczniów. Podkreśla rolę modlitwy i duchowego sprzeciwu wobec takich zmian.
Nowy przedmiot w szkołach
Od roku szkolnego 2025/2026 w szkołach ma być wprowadzony obowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna. Zgodnie z projektem Ministerstwa Edukacji Narodowej, edukacja zdrowotna obejmie tematy takie jak ruchy antyszczepionkowe, dezinformacja o szczepieniach, metody antykoncepcji, różnice między naprotechnologią a in vitro oraz zagrożenia związane z seksualnością.
Konferencja Episkopatu Polski wyraziła obawy, że nowy przedmiot jest sprzeczny z konstytucją. Minister edukacji Barbara Nowacka zapewnia, że edukacja zdrowotna jest niezbędna dla młodzieży, dostarczając wiedzy o zdrowiu psychicznym i fizycznym oraz profilaktyce.
Minister edukacji Barbara Nowacka tłumaczy, że edukacja zdrowotna jest niezbędna z uwagi na zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży. Mimo kontrowersji MEN podkreśla zapotrzebowanie na taki przedmiot w szkołach. Episkopat stoi na stanowisku, że zmiany te łamią konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci, wzywając do wspólnego sprzeciwu poprzez modlitwę i działania społeczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.