Warto zauważyć, co na ten temat mówi Kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego. "Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej" - zaznaczono.
Duchowni powinni się powstrzymać od zakładania lub przynależności do stowarzyszeń, których cel albo działalność nie dadzą się pogodzić z obowiązkami właściwymi stanowi duchownemu lub mogłyby przeszkadzać w sumiennym wypełnianiu zadania zleconego im przez kompetentną władzę kościelną - czytamy w kodeksie.
Duchowni nie mogą też udzielać się w partiach politycznych. Prawo kościelne głosi, że księża "nie mogą brać czynnego udziału w partiach politycznych ani w kierowaniu związkami zawodowymi, chyba że - zdaniem kompetentnej władzy kościelnej - będzie wymagała tego obrona praw Kościoła lub rozwój dobra wspólnego".
Czytaj także: Uwaga! Ten list to nie oszustwo. Masz 7 dni na zapłatę
Abp Głódź został sołtysem. Co mówi prawo państwowe?
Uzyskanie nowej funkcji przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia wzbudza sporo kontrowersji. Warto spostrzec, że przeciwwskazań do łączenia roli duchownego i sołtysa nie znajdziemy w prawie państwowym.
Zaznaczono w nim, że duchowni mają takie same obowiązki i prawa, jak świeccy obywatele. W związku z tym mogą brać czynny i bierny udział w życiu politycznym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.