Agencja Reutera alarmuje. Z Kanady znikają drzewa cenne dla całej Ziemi

16

Lasy w Kanadzie stanowią nawet 9 proc. światowego drzewostanu. Ich obecność stanowi kluczową rolę w walce z globalnym ociepleniem. Tymczasem z Kanady znikają całe połacie drzewostanu, a władze kraju uważają, że prowadzą "najbardziej zrównoważoną" politykę wyrębu. Agencja Reutera ujawnia skandal związany z certyfikowaniem wyrobów drewnianych, które są sprzedawane jako ekologiczne.

Agencja Reutera alarmuje. Z Kanady znikają drzewa cenne dla całej Ziemi
Cenny starodrzew znika z mapy Kanady (Pixabay)

Przez ostatnie dwie dekady w Kanadzie odnotowano jedne z największych wyrębów lasów o kluczowym znaczeniu ekologicznym.

Wszystko, co zostanie wytworzone z drzew w Kanadzie musi mieć pieczęć jednej z dwóch organizacji non-profit, których zadaniem jest dbanie o starodrzew, czyli drzewostan liczący ponad 100 lat, o średnicy ponad 50 cm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężne ulewy we Włoszech. Dramatyczna sytuacja pod Turynem

Organizacje te to FSC i SFI, które na co dzień wydają certyfikaty firmom zajmującym się wyrębem lasów a także badają, jak wyglądają łańcuchy dostaw produktów konsumenckich. Pieczęć SFI lub FSC w teorii stanowi o tym, że dany produkt został wytworzony "odpowiedzialnie". W praktyce, jak się okazuje, wcale tak nie jest.

Wycinają lasy w pień. Także te 100-letnie

Tylko w Ontario w latach 2016-2020 ponad 30 proc. wyciętych drzew miało 100 i więcej lat. Kolumbia Brytyjska, przedstawiana jako wizytówka dzikiej przyrody w Kanadzie, stała się uboższa o połowę obszaru lasów pierwotnych w ciągu dwóch dekad.

W teorii od 2020 r. funkcjonuje plan ochrony kanadyjskich lasów. Ale w praktyce wycinki lasów na obszarach zagrożonych nigdy nie zakazano. Co więcej - konkretne prowincje za wycinki na ich obszarze otrzymują konkretne wynagrodzenie. Przez ostatnich 10 lat zyski ze sprzedaży kanadyjskiego drzewa osiągnęły 7,3 mld usd - donosi rmf24.pl za Reutersem.

W Albercie drzewa ustępują miejsca kopalniom odkrywkowym.

Miną pokolenia, zanim znów wyrosną tam drzewa - mówi Reutersowi Barry Robinson, prawnik ds. środowiska w Albercie.

Wycinka drzew w Quebecu jest śmiertelnym zagrożeniem dla tamtejszej ludności rdzennej. Na obszarze lasów borealnych tej prowincji mieszka 30 grup tubylczych.

Lasy pierwotne i starodrzewy, które są w Kanadzie wycinane w pień, stanowią bezcenny zasób dla naszej Ziemi. Jak podkreślają naukowcy - są w stanie pochłonąć o wiele więcej szkodliwego dwutlenku węgla, niż drzewa ponownie obsadzone na uprzednio wyciętych terenach.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić