W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, na Lotnisku Chopina w Warszawie doszło do zatrzymania 47-letniego obywatela Rumunii. Mężczyzna przyleciał z Nowego Jorku i został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz czerwonej noty Interpolu, które wystawiły władze Rumunii.
Czytaj także: Tragedia w Niemczech. 15-latek zepchnięty z wieżowca
Rumun figurował w międzynarodowych bazach jako osoba podejrzana o przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu - podkreśla w komunikacie Straż Graniczna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po potwierdzeniu aktualności poszukiwań, został zatrzymany i przewieziony do Pomieszczeń dla Osób Zatrzymanych przy PSG w Warszawie. Następnie, pod eskortą, trafił do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Po zakończeniu czynności procesowych w prokuraturze, zatrzymany został umieszczony w jednym z warszawskich aresztów śledczych. Dalsze postępowanie będzie prowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami prawnymi - dodaje Straż Graniczna.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Codziennie odprawianych jest tu kilkadziesiąt tysięcy pasażerów z całego świata. W tak intensywnie funkcjonującym miejscu kluczową rolę odgrywa Straż Graniczna, która dba o bezpieczeństwo granic Rzeczypospolitej oraz porządek na terenie lotniska.
Zadania Straży Granicznej
Na terenie Lotniska Chopina działa Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, którego funkcjonariusze wykonują szereg zadań związanych z kontrolą ruchu granicznego, bezpieczeństwem pasażerów oraz walką z przestępczością transgraniczną.
Do ich podstawowych obowiązków należą m.in.:
- Kontrola paszportowa – funkcjonariusze sprawdzają dokumenty podróżnych przekraczających granicę strefy Schengen.
- Zwalczanie nielegalnej migracji – Straż Graniczna identyfikuje i zatrzymuje osoby próbujące wjechać na terytorium Polski w sposób nielegalny lub z fałszywymi dokumentami.
- Bezpieczeństwo lotniska – kontrola osób i bagażu, współpraca z innymi służbami w przypadku zagrożeń terrorystycznych lub incydentów kryminalnych.
- Ochrona granicy państwowej – nawet w przypadku lotów wewnątrz strefy Schengen, SG prowadzi działania operacyjne i wywiadowcze w celu zapobiegania przemytowi czy innym naruszeniom prawa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.