Do zdarzenia doszło w miniony weekend w Bieszczadach. Ratownicy ze stacji ratunkowej w Cisnej otrzymali zgłoszenie, że na szlaku górskim, który prowadzi na szczyt Korbania ucierpiała kobieta. Doznała urazu stawu skokowego i nie mogła iść dalej.
Kobieta doznała urazu
Ratownicy z bieszczadzkiego Górniczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wyruszyli na pomoc rannej turystce. Użyli do tego specjalnego pojazdu z przyczepką na wypadek, gdyby konieczne było przewiezienie kobiety do szpitala.
Kilkadziesiąt minut po otrzymaniu zgłoszenia, GOPR-owcy trafili na miejsce zdarzenia. Zabezpieczyli nogę kobiety. Ratownicy i kobieta wspólnie uznali, że jej stan nie wymaga interwencji lekarzy. Nie mogła jednak kontynuować swoją podróż, dlatego z zabezpieczoną nogą na specjalnej przyczepce poszkodowana została zwieziona do pobliskiej miejscowości Bukowiec.
Czytaj także: Prezent ślubny od Tadeusza Rydzyka. Cena robi wrażenie
Nieodpowiednie obuwie dla gór
O zdarzeniu ratownicy poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych. Internautów zaniepokoił jeden szczegół. Ich zdaniem kobieta miała nieodpowiednie obuwie do górskich podróży. Komentujący podkreślają, że nie wolno wychodzić na szlaki w adidasach oraz krótkich skarpetkach.
Wędrując po Bieszczadach, ciągle napotykam ludzi, którzy bagatelizują obuwie i przygotowanie, twierdząc, że to niskie góry. Korbania to nie jest wymagający szlak, ale niedawno widziałem chłopaka, który szedł na Tarnicę przez Szeroki Wierch w sandałach - opisuje internauta.
Jakie obuwie wybrać?
W góry w żadnym wypadku nie wybieramy się np. w sandałach czy adidasach. Nieodpowiednie obuwie noszone przez turystów jest główną przyczyną urazów – przestrzega naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek.
Jak zaznaczył, idąc w góry, należy założyć buty, które co najmniej usztywnią nam kostkę. "W żadnym wypadku nie wybieramy się np. w sandałach, adidasach, czy – co też się czasami zdarza – w szpilkach", dodając, że urazy kończyn, szczególnie kończyn dolnych, są najczęstszymi powodami interwencji GOPR.
Złamania czy skręcenia są zazwyczaj spowodowane nieodpowiednim obuwiem – wyjaśnił Szczurek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.