Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Danuta Pałęga | 

Alarm dla Kościoła. Dane z Elbląga. Klasa nie ma religii

1022

W Elblągu systematycznie maleje liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii. W Szkole Podstawowej nr 23 doszło do sytuacji, w której żadna osoba z klasy ósmej nie zdecydowała się kontynuować udziału w katechezie w roku szkolnym 2024/2025. Rok wcześniej na te zajęcia uczęszczało jeszcze 10 uczniów.

Alarm dla Kościoła. Dane z Elbląga. Klasa nie ma religii
Uczniowie wypisują się z katechezy. Szkoły podały dane (Adobe Stock)

Zjawisko to obrazuje szerszy trend obserwowany w elbląskich szkołach prowadzonych przez samorząd – zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Liczba uczniów zapisujących się na religię z roku na rok spada - informuje lokalny serwis portEl.pl.

Według danych przekazanych przez Departament Edukacji Urzędu Miasta Elbląga w roku szkolnym 2024/2025 prawie 25 proc. uczniów szkół podstawowych w Elblągu nie bierze udziału w zajęciach religii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejki do kas stały cały dzień. Alejkami trudno było przejść

Jeszcze większy spadek widoczny jest w szkołach ponadpodstawowych, gdzie tylko co piąty uczeń uczęszcza na te lekcje. W niektórych szkołach liczba uczestników jest tak niska, że katecheci są zmuszeni prowadzić zajęcia dla połączonych roczników.

Coraz młodsze dzieci rezygnują z religii

Zjawisko spadku zainteresowania katechezą zauważalne jest coraz wcześniej. W klasach ósmych szkół podstawowych już co drugi uczeń nie uczestniczy w lekcjach religii. To duża zmiana w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy w siódmych klasach na zajęcia religii chodziło 62 proc. uczniów.

Portal portel.pl informuje, że jeszcze rok wcześniej, w szóstej klasie, liczba ta wynosiła 75 proc. Wyraźny spadek zainteresowania lekcjami religii zaczyna się już w ostatnich latach szkoły podstawowej, co potwierdzają dane z innych placówek.

Powody rezygnacji – brak nowości i niechęć do księży

Uczniowie tłumaczą swoją rezygnację z uczestnictwa w religii m.in. monotonią zajęć i brakiem tematów, które byłyby dla nich interesujące.

Nie chodziłam na religię, bo te lekcje niczego nowego nie wnosiły. Przez trzy lata ciągle omawialiśmy te same tematy: śmierć Jezusa, Boże Narodzenie, Drogę Krzyżową. Czułam, że to strata czasu — wyjaśnia serwisowi portel.pl jedna z uczennic elbląskiej szkoły podstawowej.

Dodatkowo uczennica wskazuje na niechęć do księży. - Księża są często zamieszani w różne złe sprawy i przenoszeni z parafii na parafię. Nie skreślam mojego katechety, ale wolę trzymać się z daleka — mówi.

Łączenie klas na lekcjach religii w liceach

W elbląskich szkołach ponadpodstawowych, takich jak Zespół Szkół Gospodarczych, frekwencja na lekcjach religii jest tak niska, że zajęcia prowadzone są dla uczniów z różnych klas jednocześnie.

W klasie trzeciej technikum na 125 uczniów tylko 8 zdecydowało się uczestniczyć w katechezie, a w klasie czwartej – jedynie 6 na 79.

Portel.pl podaje, że w niektórych szkołach, jak IV Liceum Ogólnokształcące, religia w ogóle nie figuruje w planie lekcji dla klas czwartych, ponieważ nikt się na nią nie zapisał.

Wyjątki i pozytywne doświadczenia uczniów

Pomimo ogólnego spadku zainteresowania niektórzy uczniowie wciąż uczestniczą w lekcjach religii z powodów osobistych.

Chodzę na religię, bo podoba mi się spokojna atmosfera i tematy, o których rozmawiamy. Dyskusje są ciekawe, siedzimy w kółku blisko katechety i rozmawiamy o wierze i życiu — tłumaczy jeden z uczniów elbląskiego liceum.

Religia na "okienku" lub na końcu planu

W odpowiedzi na malejącą frekwencję na lekcjach religii niektóre szkoły wprowadziły zmiany organizacyjne.

Lekcje religii często odbywają się na początku lub końcu dnia, co umożliwia uczniom, którzy nie biorą w nich udziału, późniejsze przyjście do szkoły lub wcześniejsze wyjście. Ci, którzy mają "okienko" w środku zajęć, najczęściej spędzają ten czas w bibliotece lub świetlicy.

Zmiany na horyzoncie?

Malejące zainteresowanie lekcjami religii oraz wyzwania związane z organizacją tych zajęć w elbląskich szkołach, są częścią szerszej debaty o roli katechezy w polskich szkołach.

W ostatnich miesiącach ogólnopolskie środowisko katechetów zgłaszało sprzeciw wobec łączenia roczników na zajęciach, jednak w Elblągu to sami uczniowie wymuszają takie rozwiązania poprzez brak zainteresowania lekcjami.

Rozważania nad reformą edukacji religijnej stają się coraz bardziej palące, szczególnie w obliczu zmieniających się postaw młodych ludzi.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić