Rosyjska załoga na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zgłosiła, że czuje zapach dymu i palącego się plastiku. Uruchomiło to alarm na całej stacji. Jak informuje BBC, zdarzenie miało miejsce na zbudowanym w Rosji module serwisowym Zwiezda. Jak donoszą rosyjskie media, tam mieszkają rosyjscy astronauci.
Przestarzały sprzęt, wadliwe oprogramowanie
Na starzejącej się rosyjskiej części stacji kosmicznej w ostatnich latach dochodziło do wielu awarii. Rosyjscy urzędnicy państwowi, którzy odpowiadają za badania kosmiczne, nie tak dawno ostrzegali, że stacja ma przestarzały sprzęt i wadliwe oprogramowanie.
W Zwiezdzie dochodziło już do wycieków w instalacji powietrza, przerwy w zapłonie silników. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała później, że wszystkie systemy wróciły już do normy. Jak dodała, dym został wykryty podczas ładowania akumulatorów stacji, a załoga wróciła teraz do "regularnego szkolenia".
Czytaj także: Rakieta Alpha Firefly wybuchła kilka minut po starcie
Badania kosmiczne zgodne z planem
Amerykańscy kosmonauci poczuli rozprzestrzeniający się zapach palącego się plastiku również na swojej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mimo tych informacji amerykańska agencja NASA poinformowała, że spacer kosmiczny, który zaplanowany jest na czwartek, odbędzie się zgodnie z planem. Dwóch rosyjskich kosmonautów ma pracować nad dostarczonym niedawno modułem naukowym Nauka.
Rosyjski urzędnik Władimir Sołowiow powiedział 1 września mediom państwowym, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może dojść do nieodwracalnych i poważnych awarie z powodu przestarzałego sprzętu i oprogramowania. Dotyczy to co najmniej 80 proc. systemów pokładowych w segmencie rosyjskim.
Czytaj także: Iskry nie tylko na korcie. Zgasił rywala jednym wpisem
Pęknięcia w module
Powiedział również, że na rosyjskiej części ładunkowej Zwiezdy odkryto małe pęknięcia, które z czasem mogą się powiększyć. Moduł został zbudowany w 1998 roku jako część wspólnego projektu Rosji, USA, Kanady, Japonii i kilku krajów europejskich. Miał znajdować się w kosmosie tylko przez 15 lat.