Białoruś zorganizowała manewry wojskowe w obwodzie homelskim. Ćwiczenia spotkały się z natychmiastową reakcją ukraińskiego MSZ. Resort wystosował komunikat, w którym poinformował o obecności wojsk specjalnych, czołgów, artylerii, systemów przeciwlotniczych i sprzętu inżynieryjnego przy granicy białorusko-ukraińskiej.
Rząd w Kijowie wezwał Alaksandra Łukaszenkę do wycofania wojsk z granicy. Ostrzegł, że Mińsk może popełnić "tragiczny błąd". Czy to oznacza, że jesteśmy blisko kolejnej wojny? Główny specjalista Zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich Kamil Kłysiński uważa, że jest zupełnie inaczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowej wojny na pewno nie będzie. Łukaszenka nie chce wchodzić w ten konflikt. Białoruś lawiruje między oczekiwaniami społeczeństwa i żądaniami Putina. Nie jestem nawet pewien, czy Putin oczekuje wejścia Białorusi do wojny. Nie ma tam sił rosyjskich, a te białoruskie byłyby tylko przystawką - powiedział w rozmowie z Interią Kłysiński z OSW.
Ekspert dodaje, że Łukaszenka "chce przetrwać", a Białorusini boją się wojny. Ewentualny atak na Ukrainę mógłby zachwiać jego pozycją, nawet w wewnętrznych kręgach władzy. Dlaczego w takim razie doszło do tak niejednoznacznych ruchów wojskowych?
Ukraina chce poróżnić Putina i Łukaszenkę?
W opinii Kłysińskiego, "Łukaszenka może chcieć narobić trochę zamieszania, na które Ukraińcy będą musieli zareagować".
Chce ugrać tyle, żeby Putin był z niego zadowolony. Odciągnąć część sił Ukrainy z Donbasu i obwodu kurskiego - mówi ekspert w rozmowie z Interią.
Czytaj także: Ludzie Putina oszukują Rosjan. "Oni nie istnieją"
Co ciekawe, nie można wykluczyć też gry ze strony Ukrainy. Ekspert wskazuje, że przy granicy stacjonuje 1100-1200 żołnierzy. To bardzo mała liczba. Być może Ukraińcy celowo wyolbrzymiają zagrożenie, aby zmusić Łukaszenkę do dementowania chęci ataku. To sposób na poróżnienie białoruskiego dyktatora z Władimirem Putinem.
Co ciekawe, Łukaszenka złożył ostatnio życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Mówił, że "Ukraińcy to pracowici i serdeczni ludzie". Mówił też o "zaprowadzaniu pokoju".