aktualizacja 

Alarm na Wiśle. "Sytuacja tylko się pogorszy"

21

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest trudna. Poziom wody w rzekach spada i niewiele wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się odwrócić. Poziom wody w Wiśle w Warszawie może być rekordowo niski. To przekłada się na ogromne problemy nie tylko z żeglugą, ale i rolnictwem, przemysłem, czy energetyką.

Alarm na Wiśle. "Sytuacja tylko się pogorszy"
Poziom wody w Wiśle coraz niższy. (Getty Images, PATSTOCK)

Zapowiada się, że w nadchodzących dniach poziomy wód w polskich rzekach będą maleć. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez hydrologa IMGW Michała Sikorę dla Polskiej Agencji Prasowej Wisła w stolicy kraju może notować historycznie niskie wartości. Zjawisko spadku poziomu wód będzie miało wpływ nie tylko na rolnictwo, ale również na sektor żeglugowy, turystykę, energetykę oraz przemysł. Zmniejszenie ilości wody w rzekach zagraża także poziomom wód gruntowych, co stanowi problem szczególnie dla obszarów korzystających z płytkich źródeł wodnych.

Michał Sikora, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że stan Wisły w Warszawie rano w czwartek wynosił zaledwie 29 cm. Prognozy wskazują, że wody będzie nadal ubywać, co wynika z braku opadów, utrzymujących się wysokich temperatur oraz niższego poziomu wód w dorzeczu Wisły. Hydrolog przewiduje, że podczas weekendu poziom Wisły może spaść do rekordowo niskich 26 cm, a w niedzielę nawet poniżej poprzedniego rekordu z 2015 roku, osiągając około 25 cm.

Sytuacja innych rzek w Polsce również nie jest optymistyczna. Z danych IMGW wynika, że 69% stacji wodowskazowych odnotowuje niski stan wód, co wskazuje na mniejszą niż zwykle ilość dostępnej wody. Tylko 4% rzek znajduje się w stanie wysokiej wody. Hydrolog Sikora podkreślił: "Mamy 44 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną". Widmo braku znaczących opadów oznacza, że "w najbliższych dniach sytuacja tylko się pogorszy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Groźne odkrycie w stawie. Wędkarz zbladł po wyłowieniu reklamówki z wody

Niski poziom wód to ogromne wyzwanie

Konieczność radzenia sobie z obniżeniem poziomu wody dotyczy nie tylko branż gospodarczych, ale także fauny i flory. Także energetyka i przemysł, zwłaszcza sektory wykorzystujące wodę z rzek, mogą odczuć negatywne konsekwencje tego zjawiska. Z uwagi na trwające upały, IMGW wydało alerty ostrzegające przed wysoką temperaturą, które obowiązują do poniedziałku. Temperatura może sięgnąć 32°C na zachodzie Polski.

Dodatkowo Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) ogłosił, że susza dotknęła 14 województw w Polsce, z największymi problemami w województwach: mazowieckim, podlaskim i lubelskim. W okresie od lipca do końca sierpnia 2024 roku, największy zakres suszy rolniczej został zauważony wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Dotknęła ona 406 gmin, co stanowi 16,3% gmin w Polsce.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić