Po raz czternasty rusza akcja "Godzina dla Ziemi WWF". W tym roku 27 marca o godzinie 20.30 światła zgasną dla Bałtyku. Bardzo zły stan środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego sprawia, że jego mieszkańcy umierają. Polacy nie są świadomi, jak poważna jest skala problemu, a presja wywierana przez człowieka na Bałtyk może w bliskiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian.
Czytaj także: Godek przegrała z Lempart. Skomentowała to krótko
Dlatego w tym roku ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji "Godzina dla Ziemi WWF", największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Jak informuje World Wide Fund for Nature (WWF), co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.
Na naszych oczach odgrywa się walka mieszkańców morza o przetrwanie. Intensywne rolnictwo, lata nadmiernych połowów, zanieczyszczenie wód doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego - informuje Marta Pilarska z WWF Polska.
Czytaj także: Dzień Kobiet. Sklepy kuszą specjalnymi promocjami. Co przygotowały Lidl, Bieronka, Rossmann?
Obecnie do największych problemów, z jakimi mierzy się Morze Bałtyckie, należą brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy - przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo - zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią, niefunkcjonalne morskie obszary chronione - mówi Marta Pilarska.
Hubert Urbański został twarzą kampanii
Do promowania akcji "Godziny dla Ziemi WWF" włączył się prowadzący program "Milionerzy" Hubert Urbański.
A co, jeśli Bałtyk, jaki pamiętamy, zobaczymy już tylko w muzeum? - słyszymy głos Huberta Urbańskiego w spocie nagłaśniającym akcję.
Hubert Urbański bez chwili zastanowienia wziął udział w tej ważnej dla środowiska kampanii. Oto jak tłumaczy swoją motywację do wsparcia akcji:
Degradujemy środowisko naturalne, w którym żyjemy, w sposób niepohamowany i bezrefleksyjny. Najwyższy czas przestać udawać, że efekty takiego postępowania ominą nas bokiem. Całym sercem popieram akcję ratowania Morza Bałtyckiego. To nie tylko środowisko, które mamy do ocalenia, to również suma naszych przeżyć, które nas definiują i do których cały czas wracamy - tłumaczy Hubert Urbański.
WWF Polska przygotowało także petycję na stronie godzinadlaziemi.pl skierowanej do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, która ma na celu ocalenie ekosystemu Bałtyku.
Na finał akcji "Godzina Dla Ziemi WWF", 27 marca o 20:30 w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, na całym świecie zgasną światła. Wyłączamy światło na godzinę zarówno w domach, jak i obiektach publicznych, zabytkach, budynkach rządowych, obiektach miejskich i komercyjnych - czytamy na stronie WWF
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.