W sobotę po południu jakość powietrza w województwie śląskim uległa znacznemu pogorszeniu. Służby środowiskowe wydały ostrzeżenia dotyczące przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w centralnej i południowej części regionu - informuje Polska Agencja Prasowa.
W Cieszynie, o godzinie 18:00, odczyt wskazywał aż 220 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny, co znacznie przekracza normy. W Jastrzębiu-Zdroju sytuacja była niewiele lepsza, z odczytem 170 mikrogramów. W nocy z piątku na sobotę, Rybnik odnotował najwyższe stężenie smogu, osiągając 425 mikrogramów PM10.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzegł o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego w miastach takich jak Częstochowa, Zabrze, Bytom, Gliwice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, czy Dąbrowa Górnicza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Smog na Śląsku. Rozesłano alerty RCB
Zła jakość powietrza jest wynikiem niekorzystnych warunków meteorologicznych, które utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, powstającymi w efekcie działalności człowieka. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach - informuje "Dziennik Zachodni".
Na tych terenach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty, informując mieszkańców o zagrożeniu. Zachęcano mieszkańców do pozostania w domach, zalecano zaprzestanie wietrzenia pomieszczeń - dodaje PAP. Służby środowiskowe prognozują, że bardzo zła jakość powietrza utrzyma się szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych i porannych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, alarm smogowy ogłaszany jest przy przekroczeniu średniej wartości 150 mikrogramów PM10 na metr sześcienny w ciągu doby. Poziom informowania wynosi 100 mikrogramów, co oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza.
Czytaj więcej: Oblężenie Zakopanego. Ogromne kolejki do głównych atrakcji
Smog może nasilać objawy astmy, rozwijać alergie, prowadzić do przewlekłego kaszlu i obturacyjnej choroby płuc. Toksyczna mgła może z czasem przyczyniać się bowiem do nowotworów w tym płuc, krtani oraz gardła..