pogoda
Warszawa
23°
Watykan potwierdza.

Zmarł papież Franciszek

Jacek Dyrdak | 
aktualizacja 

Alarm WHO. Problem dotyczy 1,8 miliarda ludzi

23

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF biją na alarm. Około 1,8 miliarda ludzi na całym świecie może być szczególnie narażonych na COVID-19 i inne choroby. Wszystko przez problemy z dostępem do bieżącej wody.

Alarm WHO. Problem dotyczy 1,8 miliarda ludzi
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesusef, szef WHO. Razem z UNICEF organizacja ta ostrzega przed skutkami braku dostępu do wody. (YouTube)

Organizacje opublikowały wspólny raport. Piszą w nim o problemach z dostępem do wody w placówkach opieki zdrowotnej. Problemy dotyczą zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

Praca w placówkach opieki zdrowotnej, w których nie ma wody i urządzeń sanitarnych, oznacza problemy z higieną i jest właściwie równoznaczne z wysłaniem lekarzy i pielęgniarek do pracy bez odzieży ochronnej – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Dostęp do bieżącej wody jest w takich placówkach kluczowy, ale mimo to nie jest traktowany priorytetowo - alarmują organizacje. Jedna na cztery placówki opieki zdrowotnej na świecie nie ma do niej dostępu. To oznacza, że personel i pacjenci nie mogą myć rąk, co jest jednym z podstawowych środków ochrony w dobie pandemii koronawirusa.

Wysyłanie personelu i pacjentów do placówek, w których nie ma czystej wody, porządnej toalety czy nawet mydła, naraża ich życie na niebezpieczeństwo – powiedziała Henrietta Fore, dyrektorka wykonawcza UNICEF.
To było prawdą już przed pandemią COVID-19, ale w tym roku wszystkie te dysproporcje doprawdy trudno ignorować. Kiedy będziemy na nowo tworzyć świat po Covidzie, będziemy musieli się upewnić, że wyślemy matki i dzieci do miejsc, gdzie są woda, urządzenia sanitarne i higiena. To nie coś, co możemy i powinniśmy zrobić, lecz coś, co absolutnie zrobić musimy – dodała.

To właśnie kobiety w ciąży, noworodki oraz nieco starsze dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki braku dostępu do wody. Powody z higieną mogą prowadzić np. do rozwoju sepsy, śmiertelnie niebezpiecznej zarówno dla matki, jak i dziecka.

Sytuacja jest szczególnie zła w tzw. krajach najgorzej rozwiniętych. Zalicza się do nich 47 państw, głównie w Afryce, ale też w Azji, Oceanii oraz jedno w Ameryce Środkowej.

Co można zrobić, aby sytuacja się poprawiła? Oczywiście zwiększyć wydatki. Według szacunków obu organizacji koszt zapewnienia dostępu do wody w placówkach medycznych we wszystkich wspomnianych 47 krajach nie byłby duży. To wydatek rzędu jednego dolara amerykańskiego na mieszkańca. Co więcej, inwestycja miałaby się zwrócić – każdy zainwestowany dolar prowadziłby do zwrotu rzędu 1,5 dolara.

Zobacz także: Prof. Fedorowski: Najpierw będziemy szczepić personel medyczny (WIDEO)
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Król Karol III przemówił po śmierci papieża Franciszka. "Jesteśmy zasmuceni"
Tak ogłosili śmierć papieża Franciszka. Nagranie trafiło do sieci
To miejsce papież Franciszek odwiedził jako pierwsze. Był to ważny symbol
Polski Kościół żegna papieża. Zabiły dzwony. Będą dalsze uroczystości
Paryż żegna papieża Franciszka. Dzwony Notre Dame zabiły 88 razy
Papież Franciszek zostanie uznany świętym? To musi się stać
Pokazali, co się dzieje w Watykanie po śmierci papieża. Zdjęcia trafiły do sieci
Na papieża spoza Europy czekaliśmy wieki. Franciszek przeszedł do historii
Papież Franciszek nie żyje. Miał wiele problemów zdrowotnych
Pontyfikat papieża Franciszka. Oto, czego dokonał przez 12 lat
Papież Franciszek odwiedził Polskę. Tak przebiegła jego wizyta
Nie żyje papież Franciszek. Wiadomo, jak ma wyglądać jego pogrzeb
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić