Alarmujące dane z Kościoła. "Nie są to optymistyczne sygnały"

753

Do Konferencji Episkopatu Polski docierają pierwsze informacje na temat tegorocznego naboru kandydatów do kapłaństwa. Jak przyznaje krajowy duszpasterz powołań, ks. prof. Marek Tatar, sytuacja nie jest optymistyczna.

Alarmujące dane z Kościoła. "Nie są to optymistyczne sygnały"
Alarmujące dane z Kościoła. "Nie są to optymistyczne sygnały" (Adobe Stock)

Od lat w polskim Kościele mówi się o kryzysie powołań wśród nowych kandydatów na księży. W polskich seminariach znajduje się coraz mniej chętnych do wstąpienia w stan duchowny, a skutki widać już teraz. W wielu parafiach brakuje księży, a niektóre diecezje decydują się na likwidację seminariów.

Kryzys powołań trwa w najlepsze. Krajowy duszpasterz szuka przyczyny

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmujące dane dla Kościoła. "Szukamy recepty na poprawę sytuacji"

O tym, że sytuacja z powołaniami nie jest najlepsza, przekonuje również krajowy duszpasterz powołań, ks. prof. Marek Tatar. W rozmowie z Radiem Plus Radom twierdzi on, że młodzi ludzie nie są w stanie właściwie odczytać powołania, głównie ze względu na styl życia oraz rolę mediów.

Często słyszmy pytania młodych ludzi: co ja z tego będę miał, co mi to daje? Takie zachowania przyczyniają się do polaryzacji postaw, rodzi się bardzo wiele pytań. W przełożeniu na media społecznościowe dostrzegamy postawy wrogie wobec Kościoła, jako wspólnoty. W mediach fakty schodzą na dalszy plan. Widzimy presję, która ma oddziaływać na emocje, dlatego wielu młodych gubi się w życiu - twierdzi ks. Tatar.

W jego opinii taka sytuacja bezpośrednio przekłada się na liczbę kandydatów na kapłanów. Potwierdzają to pierwsze, wstępne dane płynące z seminariów:

Mamy bardzo wstępne wnioski z pierwszego tzw. naboru lipcowego. Nie są to optymistyczne sygnały. Dostrzegamy kryzys tożsamości człowieka. Ostatnie wydarzenia pokazały nam ogromną presję środowisk liberalnych wobec człowieka i wartości. Mam tu na myśli nie tylko igrzyska ale i wypowiedzi prof. Bralczyka dotyczące humanizacji zwierząt.

Jednym z pomysłów na przeciwdziałanie słabnącemu zainteresowaniu stanem duchownym ze strony młodych osób mają być specjalne studia. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zostanie uruchomiony kierunek "Teologia Powołania" dla duszpasterzy powołań.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić