Czuszew został powołany na stanowisko ambasadora w 2019 roku. Rok później został wezwany do Mińska "na konsultacje". Była to reakcja na pogorszenie się relacji obu krajów po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach prezydenckich w 2020 roku. Od tamtego czasu interesy Białorusi reprezentuje w Polsce chargé d'affaires białoruskiej ambasady w Warszawie
Ambasador Białorusi w Polsce odwołany ze stanowiska. Co się stało?
Pogorszenie się relacji między Polską a Białorusią było spowodowane doniesieniami o sfałszowaniu przez Aleksandra Łukaszenkę wyborów prezydenckich na Białorusi. Nasz rząd wyraził poparcie dla osób cierpiących prześladowania ze strony reżimu, a jego przedstawiciele spotykali się ze Swiatłaną Cichanouską.
Przeczytaj także: Aleksander Łukaszenka odwołał ambasadora Białorusi w Polsce
W uzasadnieniu do odwołania ambasadora z funkcji Aleksander Łukaszenka powołał się na ust. 20 art. 84 Konstytucji Białorusi. Jak czytamy, zgodnie z nim prezydent Białorusi ma prawo zarówno do powoływania, jak i odwoływania przedstawicieli swojego państwa, którzy reprezentują ojczyznę za granicą.
Przeczytaj także: To się dzieje w kraju Łukaszenki. Białorusini są zdesperowani
Prawo przysługujące prezydentowi Białorusi obejmuje zarówno osoby pełniące role ambasadorów innych państw, jak i w organizacjach międzynarodowych. Mimo dwuletniej nieobecności to Władimir Czuszew wciąż oficjalnie pełnił rolę ambasadora – aż do dzisiaj. Analogiczna sytuacja panowała w ambasadzie Polski na Białorusi.
Przeczytaj także: Białoruś sprawdza gotowość wojsk. Boją się ćwiczeń NATO
20 marca 2019 roku Władimir Czuszew złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Swoją karierę polityczną zaczynał jako specjalista wiodący Departamentu Prawnego Ministerstwa Architektury i Budownictwa Republiki Białorusi. Od 2006 do 2009 był radcą-ministrem w ambasadzie Republiki Białorusi w RP.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.