Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już od ponad dwóch lat. Wybuch tego konfliktu był momentem zjednoczenia się w niemal całości zachodniego świata, który zaczął wspierać napadnięty kraj w działaniach obronnych. Nie chodziło tylko o sankcje wymierzone w reżim Władimira Putina, ale także pomoc finansową i wojskową w postaci dostarczania potrzebnego sprzętu.
Wspomniane wsparcie było kluczowe w kontekście stawiania przez Ukrainę oporu wobec najeźdźcy. Nie oznacza to jednak, że stanowisko dotyczące pomocy naszym wschodnim sąsiadów pozostaje po tych dwóch latach niezmienne. Idealnie widać to na przykładzie Stanów Zjednoczonych.
Jako największy gracz w NATO i wojskowe mocarstwo, USA były w stanie wspierać Ukrainę miliardami dolarów oraz najnowocześniejszym wojskowym inwentarzem. Amerykanie jednak w kontekście tej pomocy dalecy są jednak od jednomyślności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Republikanie ciągle blokują dla przykładu pakiet pomocowy o wartości ok. 60 miliardów dolarów (ok. 240 miliardów złotych). Pakiet wspólny dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o łącznej kwocie 95 miliardów dolarów co prawda zaś przeszedł, lecz również nie był to bezbolesny proces. Przeciwnicy pomocy są zdania, że Stanu w całym tym wsparciu zapominają o swoich potrzebach.
Czytaj również: Ukraińscy żołnierze nagrali UFO? "Co to ***** jest?"
USA podzielone ws. Ukrainy. Idealnie pokazuje to najnowszy sondaż
Demokraci z Joe Bidenem na czele chcą końca wojny, lecz nie w sposób bezwarunkowy — celem nadal jest dla nich zwycięstwo Ukrainy. Podział Stanów Zjednoczonych widać w sondażach.
W badaniu przeprowadzonym przez agencję Associated Press zapytano Amerykanów, co sądzą o wartości wsparcia dla Ukrainy w walce z Rosją. Dokładnie 1/3 przyznała, że wydatki rządu są odpowiednie. 27 proc. uważa wręcz, że USA pomagają za mało, lecz z drugiej strony największa grupa - 37 proc. - to osoby uważające, że rząd wydaje na tę kwestię zbyt wiele.
Różnice pomiędzy dwiema wiodącymi opcjami politycznymi są znaczące. Dla przykładu aż 44 proc. Demokratów jest zdania, że USA przeznaczają na sprawę Ukrainy za mało. Z drugiej strony większość Republikanów (55 proc.) uważa, że kurek z pomocą należy przykręcić.