Słowem roku 2023, według słownika Merriam-Webster, jest "authentic", czyli "autentyczny", "prawdziwy". Dom wydawniczy wyjaśnił, że jest ku temu konkretny powód. Zainteresowanie słowem jest związane z coraz szybciej rozwijającą się sztuczną inteligencją oraz mediami społecznościowymi.
Słowo roku 2023
Merriam-Webster dodaje, że słowo znaczeń i dlatego zainteresowanie nim było bardzo duże. "Autentyczny" oznacza, że coś jest prawdziwe, ale także zgodne np. z tradycją, czy też tożsamością narodową.
"Autentyczna" może być także kuchnia, czy danie. Ale także głos, czy wygląd. Coraz szybszy rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że internauci często mają wątpliwości, czy materiał, na który natrafili jest prawdziwy, czy też wygenerowany przez AI.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inne słowa 2023 m.in. to "rizz", oznaczające charyzmę, czy "implode" - implozja, związane z katastrofą łodzi podwodnej Titan. Jednym z popularniejszych słów roku było "coronation", czyli koronacja. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem rodziną królewską.
W Polsce także wybiera się słowo roku. Plebiscyt nie opiera się jednak tylko na wynikach z wyszukiwarek internetowych. Konkurs "Młodzieżowe Słowo Roku" wskazuje najpopularniejsze, często bardzo zaskakujące zwroty, które przeniknęły do codziennego języka m.in. z popkultury, gier czy internetu.
Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. Nie może także być obraźliwe dla jakiejkolwiek grupy społecznej. Na finałowej liście znajdziemy następujące wyrazy: bambik, baza, bratku, cringe, delulu, drillowiec, fr/ FR, git, imo, kys, LOL, NPC, odklejka, oporowo, rel, rizz, side-eye, sigma, slay, zgerypała.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.