Zgodnie z treścią "Lex Izera" Lasy Państwowe będą musiały wyrazić zgodę na przekazanie części terenów. Zostaną one przeznaczone pod budowę fabryki samochodów elektrycznych. Wiele osób obawia się zniszczenia środowiska naturalnego, jednak Andrzej Duda starał się rozwiać ich wątpliwości w trakcie wystąpienia w Stalowej Woli.
Nigdy nie zgodziłbym się na taką regulację ogólną (...), ale tu jest sytuacja szczególna – podkreślał Andrzej Duda w przemówieniu.
Przeczytaj także: Wpadka Andrzeja Dudy. Obsztorcowała go prezydent Mołdawii
Przemówienie Andrzeja Dudy wzbudziło sensację. Co się stało?
Andrzej Duda tłumaczył, że, podejmując decyzję o podpisaniu specustawy, kierował się tzw. większym dobrem. Internauci szybko wychwycili, że, przedstawiając swoje argumenty, prezydent popełnił błąd językowy.
Jest jeszcze coś takiego, co się nazywa proporcjonalnością. A mianowicie, w każdej sytuacji trzeba wyważyć dobra – wziąść (oryginalna wymowa Andrzeja Dudy – przyp. red.) jedno dobro, wziąść drugie dobro i ocenić, które z nich ma w danym, konkretnym przypadku ważniejsze znaczenie – dowodził Andrzej Duda w Stalowej Woli.
Przeczytaj także: Agata Duda już tak nie wygląda. Wróciła z wakacji zupełnie odmieniona
Wśród internautów rozgorzała debata, czy forma "wziąść", której użył Andrzej Duda, była poprawna językowo. Uwagę przykuł również sposób gestykulacji prezydenta, gdy wspominał o ważeniu dobra – wykonał wówczas ruch, jak gdyby naprawdę ważył coś w dłoniach.
Panie Duda, mógłby pan "wziąść" się i już nie odzywać? Wstyd, gdyż pan ciągle o tych obcych językach mówisz, a ojczysty pan kaleczysz!
Ilekroć ktoś mówi "wziąść", umiera mały kotek.
"Wziąść" nie "wziąć". Duda mówi w obcych językach – internauci komentowali nagranie zamieszczone na stronie TOP TVP INFO na Twitterze.
Przeczytaj także: Andrzej Duda o "Lex TVN". Wymowny komentarz prezydenta
Jak się okazuje, to internauci, a nie prezydent mieli rację odnośnie formy "wziąść". Wątpliwości rozwiewa Mirosław Bańko, językoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec podkreśla, że błąd ten jest najczęściej popełniany właśnie w mowie, jak w przypadku Andrzeja Dudy, a nie piśmie.
(...) "Wziąść" ma ciągle opinię formy niepoprawnej, a spotykane jest głównie w mowie – podkreślał prof. Mirosław Bańko (Sjp.pwn.pl).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.