Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której wejdzie w życie program "Lokal za grunt". To jeden z elementów Pakietu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań w kraju przypadających na 1000 Polaków.
Według danych Eurostatu Polska nie sięga w tej kategorii nawet do europejskiej średniej. Program "Lokal za grunt" ma być jednym z kroków, który przybliży nas do tego, by do 2030 r coraz więcej Polaków mogło mieć mieszkania.
Gmina będzie mogła sprzedać swoje nieruchomości inwestorowi wyłonionemu w transparentnym przetargu. Przedsiębiorca zapłaci tylko część ceny nieruchomości, a resztę rozliczy w postaci mieszkań, które przekaże gminie po zakończeniu budowy. Gmina będzie mogła przeznaczyć otrzymane lokale na mieszkania komunalne lub oddać je na tani wynajem - powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Program "Lokal za grunt" zasady
Program ten umożliwia gminom sprzedawanie ziemi deweloperom w zamian za lokale. Nie muszą to być mieszkania, które powstaną na danym gruncie. W chwili zawarcia umowy gmina może przejąć gotowe już lokale na jej terenie. Przetargi muszą być oczywiście jawne. Program "Lokal za grunt" ruszy 1 kwietnia 2021 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.