W 1959 roku Peter Reyn-Bardt, pracownik linii lotniczych, poznał Malikę de Fernandez, malarkę. Para zaręczyła się jeszcze w trakcie pierwszego spotkania, a cztery dni później byli już małżeństwem. Związek rozpadł się po zaledwie kilku miesiącach.
Przeczytaj także: Zwłoki przy molo. Akcja policji w Sopocie
Dwa lata po rozstaniu Malika de Fernandez zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Głównym podejrzanym w sprawie stał się Peter Reyn-Bardt, jednak śledczym z hrabstwa Cheshire, gdzie mieszkał, brakowało dowodów na winę. Nieskuteczne okazało się m.in. przekopanie jego posesji, a sprawa utknęła na kilkadziesiąt lat.
Zabójca przyznał się zbrodni. Znalezione ciało nie należało do jego ofiary
Przełom w sprawie nastąpił dopiero niedawno, gdy na torfowisku, które znajduje się niedaleko posesji podejrzanego, odnaleziono ciało. Jak podaje IFL Science, Peter Reyn-Bardt był przekonany, że zwłoki należą do jego byłej żony i zdecydował się przyznać do zabójstwa.
Przeczytaj także: Bieruń. Szukali go od lutego. Z Wisły wyłowiono zwłoki
Jak podejrzany przyznał w trakcie przesłuchania, była żona szantażowała go ujawnieniem informacji, że jest homoseksualistą. Żądała pieniędzy za to, że zachowa wiedzę w tajemnicy. Ponieważ w latach 60. Peter Reyn-Bardt miałby z tego powodu poważne problemy prawne, między parą doszło do bójki, która zakończyła się zabójstwem w afekcie.
Minęło tyle czasu, byłem pewny, że nigdy się już nie dowiecie. (...) Coś się we mnie zagotowało. Byłem przerażony i nie potrafiłem jasno myśleć. Jedyne, co przyszło mi do głowy, to aby ukryć zwłoki – przyznał Peter Reyn-Bardt w trakcie przesłuchania (IFL Science).
Przeczytaj także: Makabra koło Gdyni. Noworodek znaleziony na wysypisku
Sekcja zwłok okazała się jednak szokiem zarówno dla śledczych, jak i podejrzanego. Okazało się, że odnalezione ciało ma około 1600 lat. Ze względu na to, że znajdowało się ono w torfowisku, zachowało się w niezwykle dobrym stanie. Naukowcy przypuszczają, że mają do czynienia z przypadkiem "antycznego" morderstwa lub złożeniem w ofierze.
Czaszka znajdowała się w torfowisku przez ponad 16 wieków i oczywiście nie ma nic wspólnego z Maliką Reyn-Bardt. Największa ironia polega na tym, że jej odkrycie bezpośrednio doprowadziło do aresztowania oskarżonego i jego przyznania się do winy z podaniem szczegółów – podsumował sytuację prokurator Martin Thomas (IFL Science).