W swoim przemówieniu Applebaum zwróciła uwagę, że wojna toczy się zaledwie sto kilometrów od Lublina - odległość, którą pocisk Iskander pokonuje w 40 sekund.
To nie jest wojna o ziemię - Rosja ma 11 stref czasowych. To nie jest wojna o surowce - Rosja ma całą tablicę Mendelejewa płytko pod ziemią. To wojna o prawdę i wolność, o prawo do pamięci i prawo do przyszłości, o prawo do tożsamości - podkreśliła dziennikarka cytowana przez PAP.
Jak zauważyła, agresor pełen pychy i kompleksów stara się zniszczyć całą kulturę, gdyż postrzega ją jako zagrożenie dla swojej władzy, majątków kleptokratów i iluzorycznej hegemonii w regionie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Usiłuje odgrodzić od Europy kraj, w którym europejskie jest wszystko: geografia, historia, poezja. Ta wojna nie zna pojęcia przypadku. Wszystko w imię urojonej wyższości własnej kultury i halucynacji o 'ruskim mirze'" - dodała Applebaum.
Applebaum o znaczeniu uniwersytetów
Podkreśliła również znaczenie uniwersytetu jako miejsca poszukiwania prawdy, refleksji nad przeszłością i planowania przyszłości.
W czasach, gdy prawda jest coraz częściej negowana lub negocjowana, rola uniwersytetu nabiera fundamentalnego znaczenia. W świecie, gdzie dezinformacja rozprzestrzenia się niczym pożar, a granica między faktem a fikcją zostaje celowo zatarta, uniwersytety stają się oazami rozumu i szacunku dla wiedzy. Są przystanią wolnych ludzi, którzy śmiało mierzą się z ideami, są redutą demokratycznego społeczeństwa - zaznaczyła.
Applebaum jest autorką znanych monografii historycznych, takich jak "Gułag" (za którą w 2004 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera), "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956" oraz "Czerwony głód". W swoich ostatnich publikacjach, m.in. w "Zmierzchu demokracji" i "Koncernie autokracja", analizuje zagrożenia dla demokracji na świecie, zwracając uwagę na rosnące wpływy autorytaryzmu i populizmu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.