Sekretarz generalny ONZ przedstawił swoje obawy przy okazji publikacji raportu na temat w Ukrainie. Przygotowanie dokumentu powierzono ekspertom z Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego ds. Żywności, Energii i Finansów.
Sekretarz generalny ONZ obawia się klęski głodu
Antonio Guterres wskazywał, odnosząc się do wniosków płynących z raportu, że wpływ wojny na społeczeństwa innych państw pogłębia się. Dotyczy to zarówno sektora żywnościowego, jak i energetycznego oraz finansowego. W rezultacie zwiększają się także te problemy, z którymi świat borykał się wcześniej, m.in. pandemia czy katastrofa klimatyczna.
Dzisiejszy raport jasno pokazuje, że wpływ wojny na bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne i finansowe jest systemowy, poważny i przyspiesza. Pogłębia problemy związane z innymi kryzysami, z którymi boryka się świat: katastrofą klimatyczną, pandemią COVID-19 i innymi poważnymi globalnymi nierównościami w dostępie do zasobów – podkreślał Antonio Guterres (China.org).
Przeczytaj także: Rosja przywróci karę śmierci? Duma chce opuścić Trybunał Praw Człowieka
Sekretarz generalny ONZ ostrzegł, że żaden kraj nie może czuć się bezpiecznie wobec kryzysu spowodowanego wojną. Wręcz przeciwnie – nawet w zamożnych państwach jest zauważalny wzrost kosztów utrzymania, w tym cen podstawowych produktów spożywczych.
Przeczytaj także: Wielki sukces Ukraińców. Siły rosyjskie dotkliwie odczują tę stratę
Antonio Guterres podkreślił, że największą cenę za wojnę zapłacą mieszkańcy Azji i Ameryki Południowej. Nawet miliardy osób mogą doświadczyć głodu, spowodowanego zarówno zakłóceniem globalnych łańcuchów dostaw, jak i niedostatkiem żywności. Ten ostatni wynika m.in. z niedoborów nawozów, niezbędnych do uprawiania roli.
Tegoroczny kryzys żywnościowy dotyczy braku dostępu. Przyszłoroczny może dotyczyć braku żywności – przewidywał Antonio Guterres (China.org).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.